Zamknij

Utrata przytomności – jak udzielić pierwszej pomocy?

26.02.2021
Aktualizacja: 26.02.2021 15:31

Utrata przytomności to stan, który zdarza się dość często, w różnych sytuacjach: stresu, strachu, upału czy wypadku. Co warto wiedzieć na ten temat?

Utrata przytomności - charakterystyka
fot. Shutterstock

Utrata przytomności jest określana jako stan zaburzenia świadomości, przejawiający się brakiem reakcji na bodźce zewnętrzne. W wyniku utraty przytomności osoba nie reaguje na polecenia, bodźce bólowe itp. Tego rodzaju zaburzenie może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach zdrowotnych i wymaga konsultacji medycznej.

Utrata przytomności – na skróty:

Czym charakteryzuje się utrata przytomności?

Utrata przytomności wiąże się z brakiem świadomości i kontaktu z otoczeniem. W wielu przypadkach następuje zwiotczenie mięśni. Utrata przytomności może zostać poprzedzona licznymi objawami, spośród których wyróżnić można m.in.:

Utrata przytomności może przebiegać stopniowo (w ciągu godzin, dni) lub nagle. Czas jej trwania waha się od kilku sekund do tygodni, a nawet miesięcy (śpiączka).

Postępowanie w przypadku utraty przytomności

Osoby, które po utracie przytomności odzyskują świadomość, często są zdezorientowane, osłabione i senne. Aby ustalić przyczynę zaburzeń, należy po odzyskaniu świadomości – jeśli wcześniej nie wezwano pogotowia – udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania, takie jak: badanie EKG, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, glukoza, morfologia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny głowy. Konsultacja lekarska jest tym bardziej konieczna, jeśli sytuacja taka zdarzyła się nie pierwszy raz.

Jeśli natomiast jesteśmy świadkami utraty przytomności, powinniśmy sprawdzić, czy poszkodowany oddycha, następnie ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej (zapewniającej utrzymanie drożności górnych dróg oddechowych) i wezwać pogotowie ratunkowe. Każdą utratę przytomności należy traktować jako stan zagrażający życiu. Jeśli poszkodowany nie oddycha, należy bezzwłocznie wezwać służby ratunkowe oraz rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Możliwe przyczyny utraty przytomności

Utrata przytomności może być spowodowana różnymi przyczynami. Dlatego każdy epizod utraty przytomności powinien skłaniać do wizyty u różnych specjalistów. Zalecane są zwłaszcza konsultacje z kardiologiem, neurologiem, psychiatrą.

Utrata przytomności następuje między innymi wskutek:

Krótkotrwałe utraty przytomności mogą być wynikiem padaczki, niedokrwienia lub niewielkich urazów głowy. Spotykane jest także tzw. omdlenie ortostatyczne, do którego dochodzi w wyniku spadku ciśnienia tętniczego podczas wstawania z pozycji leżącej. Nawet jeśli utrata przytomności zdarzyła się raz i nie była poprzedzona żadnymi objawami, warto profilaktycznie się przebadać.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!