Zamknij

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu NFZ, czyli pomoc lekarska bez wychodzenia z domu

25.05.2021
Aktualizacja: 31.07.2021 10:22
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu NFZ
fot. Shutterstock

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu działa w godzinach, gdy nieczynne są przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjenci mogą więc dzwonić na nią nie tylko w weekendy, ale także codziennie od godziny 18.00 do 8.00 rano.

Utworzona przez NFZ Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) działa od 25 maja. Pacjenci otrzymają tam poradę medyczną, a w razie potrzeby także e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Telefon odbierze pielęgniarka lub położna, pacjent może też zostać przekierowany bezpośrednio do lekarza albo zostanie do niego wezwane pogotowie.

Teleplatforma – numer telefonu, godziny działania

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu jest dostępna pod bezpłatnym numerem telefonu 800 137 200. Pacjenci otrzymają tam niezbędną pomoc medyczną codziennie od godz. 18.00 do 8.00 oraz w weekendy i święta. Z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące.

– Na numer teleplatformy można zatelefonować i uzyskać pierwszą poradę. Telefon odbierze pielęgniarka lub położna, która zada nam kilka kontrolnych pytań i zadecyduje, czy może nam sama udzielić rady, czy połączyć z lekarzem, który bardziej szczegółowo zapozna się ze stanem naszego zdrowia – powiedział p.o. prezesa NFZ Filip Nowak.
Teleplatforma ma na celu usprawnienie systemu opieki zdrowotnej i ułatwienie pacjentom dostępu do lekarza. - Niestety, cały czas zdarzają się sytuacje, kiedy ludzie z błahych powodów udają się do szpitalnego oddziału ratunkowego, blokując jednocześnie miejsca dla osób, które są w stanie zagrożenia życia – powiedziała wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Kto może skorzystać z teleplatformy NFZ?

Teleplatforma jest skierowana do pacjentów ubezpieczonych w Polsce, będzie ona jednak obsługiwana w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Połączenie z numerem TPK (tel. 800 137 200) jest bezpłatne i może być wykonane tylko z Polski, ponieważ platforma jest przeznaczona tylko dla osób ubezpieczonych i mieszkających w naszym kraju.

Ze zdalnej konsultacji z pielęgniarką, położną lub lekarzem mogą korzystać także pacjenci niesłyszący. Specjalnie z myślą o nich teleplatforma oferuje porady przez specjalny wideoczat. Komunikacja odbywa się w języku migowym, przy wsparciu tłumacza Polskiego Języka Migowego.

Jak przebiega kontakt z TPK?

Po połączeniu z numerem TPK pacjent usłyszy krótki komunikat, informujący o dodzwonieniu się na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Po jego odsłuchaniu, pacjent będzie mógł wybrać język, w którym będzie udzielana konsultacja.

  1. Z pacjentem najpierw połączy się pielęgniarka lub położna. Po sprawdzeniu jego danych pod kątem uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej i zarejestrowaniu zgłoszenia, pielęgniarka lub położna przeprowadzi wywiad niezbędny do oceny stanu zdrowia pacjenta.
  2. Podczas połączenia pacjent może liczyć na profesjonalną konsultację, w czasie, której pielęgniarka lub położna może wystawić e-receptę oraz udzielić porad co do dalszego sposobu postępowania. W stanach nagłych, które zagrażają życiu i zdrowiu, pielęgniarka lub położna zaleci wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.
  3. Jeśli pielęgniarka lub położna uzna, że pacjent potrzebuje dodatkowej konsultacji, wówczas przekieruje pacjenta do lekarza, podczas tego samego połączenia.
  4. Konsultacja lekarska rozpoczyna się od uzupełnienia wywiadu przeprowadzonego przez pielęgniarkę lub położną. W czasie rozmowy z lekarzem, po ocenie stanu zdrowia, pacjent może otrzymać e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie.
  5. Gdy będzie potrzebna pilnej interwencji medycznej, lekarz wezwie zespół ratownictwa medycznego. Może także skierować pacjenta do najbliższej stacjonarnej placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, jeśli pacjent będzie wymagał osobistego kontaktu z lekarzem.

Źródło: PAP