Zamknij

Skuteczne sposoby na upały: pij gorące napoje zamiast zimnych

08.07.2021
Aktualizacja: 20.07.2022 07:18

Gorąca herbata szybciej nas ochłodzi w lecie, w upały, niż zimne napoje. Dlaczego się tak dzieje? Wyjaśniamy.

Gorący napój na upały? Najlepiej nas ochłodzi
fot. Shutterstock

"Berber whisky" to nie alkohol, ale gorąca tradycyjna berberyjska herbata przygotowywana z zielonej herbaty, mięty oraz sporej ilości cukru. Berberowie, głównie żyjący na terenie Maroka, uważają, że gorące napoje są najlepsze w upalne dni, bo skutecznie chłodzą organizm. Zresztą nie tylko oni. Picie ciepłych, wręcz gorących napojów jest też praktykowane m.in. w Indiach, Malezji, Turcji, Egipcie, Tunezji, Iranie, Kazachstanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej czy RPA. Wszędzie tam, gdzie bywa bardzo gorąco i sucho. Dlaczego się tak dzieje?

Pijąc gorące napoje (m.in. herbatę czy wodę), sprawiamy, że podnosi się temperatura ciała i zaczynamy intensywniej się pocić. Receptory na języku wykrywają wyższą temperaturę i przesyłają do mózgu tę informację, a on uruchamia naturalny system chłodzenia, sprawia, że organizm zaczyna się pocić, by pozbyć się niepotrzebnego ciepła. Pot, odparowując z powierzchni ciała, odbiera skórze ciepło i tym samym sprawia, że jest nam chłodniej. Ten system chłodzenia działa, ale gdy przebywamy w miejscach o niskiej wilgotności. Przy dużej wilgotności system ten nie działa tak skutecznie.

Ważne!

Jeśli obficie się pocimy, należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów – pić więcej niż podpowiada nam pragnienie.

Czy zimne napoje late działają podobnie, jak napoje gorące? Niestety nie. Pijąc je, schładzamy się jedynie od środka i to na bardzo krótko.  

Gruczoły potowe są rozmieszczone na powierzchni skóry. Najwięcej jest ich na głowie, dłoniach, a także w okolicach podudzi. Pocenie jest bardzo istotne dla człowieka (choć może mało estetyczne), chroni nas przed przegrzaniem i uszkodzeniem narządów wewnętrznych, a nawet śmiercią. Dlatego w upalne dni lepiej sięgnąć po filiżankę gorącej herbaty lub wody niż po lodowaty napój.

Źródło: dw.com/ sciencealert.com/ theconverastion.com