Zamknij

Psy też nie znoszę upałów. Jak im pomóc? Weterynarz radzi

04.08.2022
Aktualizacja: 04.08.2022 14:05

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, źle się czują, gdy za oknem są upały. Jak im pomóc i zmniejszyć ryzyko przegrzania organizmu? Porady udziela Mirosław Hącel, lekarz weterynarii.

Spacer z psem w upały
fot. Shutterstock
  1. Nie wyprowadzajmy na zewnątrz naszych zwierząt w porze największych upałów, a jeśli to konieczne, postarajmy się, by spacery były krótkie i najlepiej w cieniu. Pamiętajmy, że nagrzane przez słońce chodniki i asfaltowe jezdnie mogą spowodować oparzenia na łapach zwierzaków.
  2. Wybierając się na spacer z psem, zabierzmy z sobą tyle wody, aby starczyło dla nas i dla naszego zwierzaka.
  3. W trakcie największych upałów zapewnijmy naszym domowym zwierzętom odpowiednią wentylację, np. ustawy wiatrak w pobliżu ich legowiska lub stosujmy zimne okłady na brzuszek, lub pod pachy, czyli tam, gdzie jest najmniej sierści.
  4. Skutki upałów są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt starszych, które często borykają się z różnymi chorobami, dlatego trzeba zadbać o ich odpowiednie nawodnienie i nie przekarmiać.

Nie przegap tego! Jednym z najniebezpieczniejszych skutków upału u zwierząt jest (podobnie jak u człowieka) udar cieplny. Najczęstszymi objawami udarów są:

Udarom towarzyszą również bóle głowy. Można je rozpoznać po tym, że pies w dziwny sposób opiera głowę o jakieś przedmioty, czasami kręci się w kółko, a nawet obija głową o coś twardego.

Źródło: PAP Magda Piasecka