Powstała apteczka pierwszej pomocy psychologicznej

23.04.2019 11:13
Powstała apteczka pierwszej pomocy psychologicznej
fot. Shutterstock

PASS Kit to niezbędnik pierwszorocznych studentów. W założeniu miał ułatwić proces adaptacji na uczelni, ale jego działanie może wykraczać daleko poza mury uczelni.

Tina Chan po rozpoczęciu studiów na Uniwersytecie Waterloo w Kanadzie musiała się zmierzyć z nocnymi atakami paniki. Postanowiła stworzyć proste rozwiązanie dla pierwszorocznych studentów, które ułatwi proces adaptacji na uczelni.

Apteczka pierwszej pomocy psychologicznej

PASS (panic, anxiety, stress support) Kit to apteczka pierwszej pomocy psychologicznej. W skład niewielkiego zestawu mieszczącego się w poręcznym pudełku wchodzą: piankowy gadżet relaksacyjny, miętowa guma do żucia, dwie pary stoperów, maska do spania oraz zestaw 27 fiszek z przypomnieniami, co zrobić w kryzysowej sytuacji.

Fiszki zawierają proste, konkretne pytania, które powinno się zadać osobie w przypadku wystąpienia ataku paniki, np. „Czy jadłeś coś w ciągu ostatnich trzech godzin?” oraz krótkie, praktyczne rady mające na celu opanowanie objawów nerwicy, np. „Zjedz bogatą w białko lub tłuszcze przekąskę”.

W założeniu PASS Kit ma pomóc opanować atak paniki oraz ograniczyć liczbę ataków w przyszłości.

Apteczka pierwszej pomocy psychologicznej

Zaburzenia lękowe – objawy

Zaburzenia nerwicowe (lękowe) związane ze stresem i pod postacią somatyczną to m.in. zaburzenia lękowe w postaci fobii, zaburzenia lękowe z atakami paniki, zaburzenia lęku uogólnionego (nerwica lękowa), zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw), zaburzenia hipochondryczne oraz zaburzenia mieszane: nerwicowo-depresyjne.

Objawy somatyczne zaburzeń lękowych to m.in.:

Problem jest powszechny. Szacuje się, że zaburzenia lękowe dotykają nawet 15-20 proc. populacji ogólnej.

Wyścig szczurów

– Przejście ze szkoły średniej na studia było dla mnie naprawdę trudne. W liceum byłam najlepszą uczennicą. Na pierwszym roku studiów musiałam konkurować z innymi prymusami. Rozwinęły się u mnie zaburzenia nerwicowe i depresja – wyznała Tina Chan w rozmowie z BBC.

Studentka podkreśla, że apteczka nie jest rozwiązaniem dla osób borykających się ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza jeśli pojawiają się myśli samobójcze, ale może pomóc przeciwdziałać rozwojowi nerwicy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: bbc.com, mypasskit.com, podyplomie.pl