Zamknij

Porażenie prądem. Skutki mogą być bardzo niebezpieczne

27.06.2022
Aktualizacja: 27.06.2022 09:50
Porażenie prądem. Skutki są bardzo niebezpieczne
fot. Shutterstock

Porażenie prądem jest bardzo niebezpieczne. Leczenie może trwać latami. Dowiedz się, jak udzielić pomocy osobie porażonej prądem.

 1. Poparzenia prądem są bardzo niebezpieczne
 2. Jak działa prąd elektryczny na organizm człowieka?
 3. Jak pomóc osobie porażonej prądem?

Wchodzenie na słup elektryczny, dotykanie skrzynek rozdzielczych czy źle zabezpieczonego sprzętu elektrycznego – w okresie letnim wzrasta liczba przypadków porażeń prądem. Wiele z nich kończy się śmiercią lub ciężkim poparzeniem, operacją i długim leczeniem. Tak, jak w przypadku 16-letniej dziewczyny z Wieruszowa (woj. łódzkie), która pod wpływem alkoholu, weszła na słup elektryczny, doznając głębokich poparzeń.

Poparzenia prądem są bardzo niebezpieczne

Poparzenia prądem są niezwykle niebezpieczne, bo mają inny charakter niż oparzenia wywołane na przykład ogniem czy płynem. W przypadku tych pierwszych nie można od razu zobaczyć skali powstałych ran.

– Uszkodzenia tkanek pojawią się po pewnym czasie. Temperatura idzie od kości w górę, czyli oparzenia na skórze są dużo mniejsze od tego, co dzieje się w środku. Po czasie dopiero okazuje się, że tkanki wypadają i proces leczenia trwa długo – tłumaczy dr n. med. Witold Miaśkiewicz, ordynator oddziału chirurgii i traumatologii dziecięcej z pododdziałem leczenia oparzeń w ostrowskim szpitalu, na który trafiła wspomniana wyżej 16-latka. Dodał, że leczenie poparzeń prądem jest długotrwałe i nierzadko kończy się amputacją jakiejś kończyny.

Jak działa prąd elektryczny na organizm człowieka?

Prąd elektryczny może działać na organizm ludzki pośrednio (bez przepływu prądu przez ciało) lub bezpośrednio (z przepływem prądu przez ciało). W obu przypadkach urazy są niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka. Jednak można je pogrupować.

W przypadku porażenia prądem pośredniego może dojść, m.in. do:

 • oparzenia, najczęściej I stopnia (w wyniku dotknięcia nagrzanych elementów),
 • uszkodzenia wzroku (wskutek dużej jaskrawości łuku elektrycznego),
 • urazów mechanicznych ciała w wyniku upadku z wysokości, przewrócenia się lub upuszczenia trzymanego przedmiotu.

W przypadku bezpośredniego porażenia prądem urazy mogą być znacznie poważniejsze, ponieważ pod wpływem tej siły w organizmie człowieka może dojść do zmian zarówno fizycznych, chemicznych, jak i biologicznych. Najczęstsze urazy to:

Urazy, ich rozległość zależą od kilku czynników, m.in. od rodzaju prądu, napięcia, czasu i drogi przepływu przez ciało, oporu ciała (wilgotność skóry). Najbardziej niebezpieczne są przepływ prądu przez serce, poziomo przez klatkę piersiową czy pionowo od ręki do nóg. Trochę mniej niebezpieczny bywa przepływ krokowy, czyli z nogi do nogi.

Jak pomóc osobie porażonej prądem?

Udzielając pierwszej pomocy osobie porażonej prądem, należy pamiętać przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie, a potem o kilku innych równie ważnych zasadach.

 1. Jak najszybciej zadzwoń po pomoc medyczną, informując dyspozytora, gdzie i w jakiej sytuacji doszło do porażenia prądem.
 2. Przed udzieleniem pomocy osobie porażonej prądem upewnij się, że wszystkie źródła prądu są wyłączone (najlepiej wyłączyć bezpieczniki lub wyciągnąć wtyczkę z gniazdka). Jeśli nie możesz wyłączyć źródła prądu, nie podchodź do poszkodowanego, tylko poczekaj na przyjazd służb ratunkowych. Nie dotykaj poszkodowanego gołymi rękoma.
 3. Jeżeli masz taką możliwość, odizoluj porażonego od źródła prądu, na przykład odsuń przewody elektryczne za pomocą przedmiotu nieprzewodzącego prądu elektrycznego (drewniany kij od szczotki lub jakiś gumowy czy styropianowy przedmiot). Jeśli masz pewność, że poszkodowany nie ma kontaktu z prądem, przystąp do kolejnych czynności.
 4. Sprawdź parametry życiowe poszkodowanego, tj. czy jest przytomny, jak się czuje. Możesz również opatrzeć jego oparzenia i ewentualne urazy. Poczekaj z nim do przyjazdu karetki pogotowia.
 5. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha prawidłowo, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej i wezwij służby ratunkowe. Opatrz ewentualne oparzenia i inne urazy i poczekaj na przyjazd karetki pogotowia.
 6. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha prawidłowo, wezwij pogotowie i rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (uciskaj klatkę piersiową).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP Ewa Bąkowska/ zpe.gov.pl/a/porazenie-pradem