Zamknij

Mężczyzna nagle upada na stacji w Gdańsku. Zobacz, jak reagują inni

28.01.2021
Aktualizacja: 28.01.2021 18:30
Mężczyzna nagle upada na stacji w Gdańsku. Zobacz, jak reagują inni
fot. Facebook

Obcy człowiek nagle upada kilka kroków od ciebie i co robisz? Bez względu na to, co odpowiedziałeś, obejrzyj ten film, aby być przygotowanym na udzielenie pierwszej pomocy.

Mężczyzna nagle upada na stacji przy gdańskim lotnisku. Dzięki nagraniu możemy dowiedzieć się, jaki jest poziom świadomości w udzielaniu pierwszej pomocy w naszym kraju.

Ten film powinien obejrzeć każdy z nas – z kilku powodów. Przedstawia nagły upadek mężczyzny z niewiadomych przyczyn. Może to być zasłabnięcie, zawał, hipoglikemia lub inny atak. Cokolwiek to było, mężczyzna przez chwilę leżał i nikt mu nie udzielił pomocy. Na szczęście w końcu zareagował pewien przechodzeń, podbiegł i wykonał masaż serca. Potem do akcji ratunkowej włączyli się kolejarze i inni przechodnie.

Nagranie wzbudziło wiele emocji u widzów. – Są jeszcze ludzie, którzy w takim czasie, jaki teraz niestety mamy, nie boją się ratować innych, maszynista, konduktorka brawa dla nich, widać, że życie ludzkie dla nich najważniejsze – komentowali internauci. Choć sytuacja, wiąże się z nieszczęściem, jest na swój sposób budująca. Należy zauważyć gotowość ludzi do pomocy, ale też dostępność defibrylatorów AED – urządzenia, które powoduje wyciszenie migotania komór serca i dzięki temu, usystematyzowanie jego rytmu.

Podczas próby ratowania da się zauważyć, że pomocy mężczyźnie nie udzieliła młoda kobieta, która szła kilka metrów przed mężczyzną. Mogła go nie zauważyć, ale mogła też nie być gotowa na ratowanie człowieka. Tymczasem każdy ma obowiązek udzielić pomocy osobie, która znajduje się sytuacji zagrażającej jej zdrowiu lub życiu. Osoba będąca świadkiem takiej sytuacji, jest zwolniona z obowiązku udzielenia pomocy, tylko wtedy, gdy wiązałoby się to zagrożeniem jej życia lub narażałoby ją na ciężki uszczerbek zdrowia.

Pamiętajmy, to mógł być każdy z nas albo ktoś z naszych bliskich. Przypomnijmy, więc jak zareagować, gdy ktoś na ulicy straci przytomność.

Utrata przytomności. Jak pomóc?

Jeśli ktoś w otoczeniu zemdleje, należy:

  • Osobę poszkodowaną ułożyć na plecach.
  • Trzeba ocenić funkcje życiowe: udrożnić drogi oddechowe poprzez odchylenie głowy do tyłu, a następnie dokonać oceny oddechu przez 10 sekund (w tym czasie powinny nastąpić minimum dwa oddechy).
  • Następnie należy unieść do góry nogi osoby poszkodowanej, jeżeli to nie poskutkuje, należy przystąpić do masażu serca lub użyć defibrylatora.
  • Jeżeli osoba poszkodowana oddycha, należy ją ułożyć w tzw. pozycji bezpiecznej (na boku).
  • Jeżeli osoba poszkodowana nie odzyskuje świadomości lub nie oddycha, zadzwoń pod numer 112 i wezwij pogotowie ratunkowe, a następnie przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zobacz, jak to zrobić.