Zamknij

Oparzenie, użądlenie meduzy. Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc?

09.08.2022
Aktualizacja: 09.08.2022 14:54
Oparzenie, użądlenie meduzy. Pierwsza pomoc
fot. Shutterstock

Oparzenie czy użądlenie meduzy bywa bardzo bolesne. Dowiedz się, co zrobić, by złagodzić dolegliwości bólowe i dlaczego nie wolno używać do tego moczu. 

Na oparzenie meduzy najlepszy jest mocz – takie porady można znaleźć w internecie, ale niestety nie jest to prawda. Polewanie moczem miejsca użądlenia/oparzenia meduzy może pogorszyć sytuację, nasilając dolegliwości.

Meduzy to galaretowate stworzenia o kształcie parasoli z długimi, ciągnącymi się mackami, dzięki którym poruszają się w wodzie pulsującym, rytmicznym ruchem. Żyją one głównie w morzach i oceanach, ale niektóre jej gatunki można spotkać również w wodach słodkich (meduzy słodkowodne). Niektóre z nich były spotykane w również w Polsce (zbiornik Grabownia, Jezioro Srebrne, zalew Bagry).

Oparzenie/użądlenie meduzy może być nieprzyjemne, a nawet bolesne. Co zrobić, by złagodzić ból? Wyjaśnia specjalista medycyny ratunkowej dr Thomas Waters z Cleavland Clinic (USA).

Macki meduz mają komórki parzydełkowe, zwane nematocystami, które zawierają jad. Jest on uwalniany, gdy meduza ma kontakt ze skórą człowieka. Użądlenie czy oparzenie meduzy jest bardzo bolesne.

Jak postępować z przypadku oparzeń meduzy?

Po oparzeniu/użądleniu meduzy należy postępować zgodnie z poniższymi zasadami.

  1. Usuń macki meduzy, polewając miejsce oparzenia/użądlenia morską wodą (nie wodą butelkowaną!), ale nie pocieraj tego miejsca, bo w efekcie z komórek parzydełkowych może uwalniać się więcej toksyn do skóry.
  2. Sprawdź, czy w skórze nie zostały żadne parzydełka. Jeśli są, usuń je delikatnie pęsetą albo jakimś płaskim plastikowym przedmiotem (np. kartą bankomatową).
  3. Po oczyszczeniu miejsca oparzenia/użądlenia polej je octem lub alkoholem (niektórzy stosują sok z limonki). Ewentualnie można oparzone miejsce polewać 20 minut gorącą wodą (około 40-45 st. C) pod prysznicem, ale tak, aby nie poparzyć skóry. Później możesz nałożyć balsam kalaminowy lub krem hydrokortyzonowy. To pomoże złagodzić ból. Dodatkowo okład z lodu może pomóc zmniejszyć obrzęk, a leki przeciwhistaminowe ograniczyć swędzenie i wysypkę skórną.

Ważne!

Nie polewaj miejsca oparzenia/użądlenia moczem, bo amoniak może spowodować, że więcej toksyn dostanie się do skóry.

Czy oparzenie meduzy wymaga konsultacji z lekarzem?

Choć oparzenia/użądlenia meduzy są dość nieprzyjemne i bolesne, to większość z nich nie wymaga wizyty u lekarza. Dolegliwości bólowe ustępują zwykle po kilku godzinach, trochę dłużej może utrzymywać się wysypka. Czasami zostają niewielka blizny. Z lekarzem skontaktuj się, gdy ból nie ustąpi po kilku godzinach lub zmiany skórne zaostrzają się. Konsultacja z lekarzem jest też konieczna, gdy pojawią się:

Ważne!

Są meduzy, których jad może być śmiertelny (np. meduza pudełkowa lub tzw. osa morska, żyjąca u północnych wybrzeży Australii).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: health.clevelandclinic.org/