Zamknij

Najczęstsze letnie urazy nad wodą. Wymienia je ratownik z wodnej karetki

18.07.2022
Aktualizacja: 18.07.2022 12:00

Jakie są najczęstsze letnie urazy nad wodą? Wymienia je ratownik z wodnego ambulansu. 

Wodny ambulans
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/ East News

Najczęstszym wakacyjnym urazem jest ten po poślizgnięciu się na mokrej powierzchni – zradza Paweł Świniarski, kierownik zespołu karetki wodnej ratownictwa medycznego na Zalewie Zegrzyńskim, i dodaje: – Do poślizgnięcia dochodzi najczęściej na pomoście, basenowych płytkach, mokrych kamieniach. Zwykle są to urazy kończyn. Te drobniejsze można zaopatrzyć samemu, jeśli jednak dolegliwości utrzymują się dłużej, trzeba jechać do szpitala. Zespół ratownictwa medycznego interweniuje zazwyczaj w takich przypadkach, gdy doszło do anatomicznego odkształcenia, np. do złamania otwartego.

Na drugim miejscu listy najczęstszych wakacyjnych dolegliwości są te związane ze słońcem i upałem, np. udar cieplny czy poparzenia słoneczne.

– W przypadku oparzeń słonecznych najlepiej zasięgnąć pomocy farmaceuty, który doradzi użycie odpowiedniego preparatu. Zsiadłe mleko i kefir nie działają – tłumaczy ratownik i dodaje: – W przypadku porażenia cieplnego, będącego skutkiem przegrzania organizmu, poszkodowanego trzeba jak najszybciej umieścić w cieniu. Podać do picia chłodną, ale nie zimną wodę. Ratowników należy wezwać natychmiast, jeśli doszło do utraty przytomności, a nawet wtedy, gdy występują zaburzenia świadomości, takie jak splątanie.

Ale nie tylko. Pilnej interwencji medycznej wymagają również osoby, które ze względu na choroby serca i układu krążenia, powinny unikać upału i wysiłku, a lekceważą to zalecenie lekarskie. W takich przypadkach może dojść do dramatycznej walki o życie, konieczna może być resuscytacja.

Jednak najbardziej dramatyczne akcje dotyczą osób ratowanych z wody. Mimo apeli ratowników, służb i ostrzeżeń, co roku nad Zalewem Zegrzyńskim dochodzi do utonięć – najczęściej po alkoholu. Oczywiście i bez wchodzenia do wody nadmiar alkoholu bywa niebezpieczny. Pity na słońcu, zwłaszcza przez młode osoby, może doprowadzić do utraty przytomności.

Zagrożeniem w letnie dni bywa też żywność nieprawidłowo przechowywana lub spożywana w niehigienicznych warunkach. Efektem są zatrucia pokarmowe i związane z nimi biegunki oraz wymioty, które dość szybko prowadzą do odwodnienia.

– Pływający ambulans zasadniczo niczym się nie różni od kołowego ambulansu. Ma takie samo wyposażenie, kompetencje, kwalifikacje – tłumaczy kierownik zespołu karetki wodnej ratownictwa medycznego na Zalewie Zegrzyńskim Paweł Świniarski i dodaje: – Jedyne, co różni wodną karetkę od tej poruszającej się na kołach, to możliwość sprawnego ominięcia gigantycznego korka, który tradycyjnie, zwłaszcza w dni wolne od pracy, tworzy się na drogach dojazdowych.

Źródło: PAP Luiza Łuniewska