Zamknij

Leczenie ran w audycji NieZŁY pacjent. "Zaczyna się od zadrapania"

04.05.2021
Aktualizacja: 04.05.2021 16:00

- Zaczyna się od zadrapania, wrastającego paznokcia, przyciętego palca i powoli zaczyna rozwijać się w bardzo złym kierunku - mówił Michał Figurski w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Dr Arkadiusz Krakowiecki zdradził, z jakimi ranami najczęściej przychodzą pacjenci i jak się leczy przewlekłe rany.

Rana przewklekła
fot. Shutterstock

- Rana przewlekła to każda rana, która trwa dłużej niż 4-6 tygodni, w zależności od definicji - zaznaczył dr Arkadiusz Krakowiecki, diabetolog, specjalizujący się w leczeniu ran przewlekłych, na wstępie audycji o zdrowiu. Jak się leczy przewlekłe rany?

Rany przewlekłe - leczenie

Zaczyna się zawsze niewinnie. "Pacjent mówi, że coś tam było na nodze, grubiał mu naskórek, ścierał, ścinał, aż zrobiła mu się rana. To taka typowa stopa cukrzycowa. W przypadku owrzodzeń żylnych pacjent ma przewlekłe obrzęki, nogi puchły od lat, poszła do ogródka, bo sprawa częściej dotyczy kobiet, skaleczyła się o kolec/zadrapała pierścionkiem i ta rana zaczęła się sączyć, aż zrobiła się rana na pół podudzia" - mówił dr Arkadiusz Krakowiecki w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Wśród najczęstszych przyczyn ran przewlekłych wymienił:

  • niewydolność żylną
  • cukrzycę
  • niewydolność naczyń tętniczych
  • niewydolność naczyń chłonnych
  • zakażenie rany nowotworowe

Zapytany o sposoby leczenia ran dr Arkadiusz Krakowiecki wyjaśnił: "Woda utleniona jest świetnym czyścicielem rany. Nie odkaża, ale przez to, że się pieni, oczyszcza ranę z brudu i warto jej używać w ranie ostrej. Octenisept służy do odkażenia rany, jeśli jest to płytka, świeża rana" - mówił ekspert.

Podkreślił jednak, że w leczeniu ran przewlekłych nie należy koncentrować się na samej ranie. "Rana nie jest chorobą. Rana jest objawem jakiejś innej choroby. Jeżeli jest obrzęk - to ma być on zlikwidowany. Jeżeli nie - to może być zakażenie. Jeżeli nie - szukamy innej przyczyny" - tłumaczył dr Krakowiecki.

W zależności od przyczyny leczenie może wyglądać następująco:

  • owrzodzenia żylne - kompresoterapia: odpowiednie bandaże uciskowe, podkolanówki uciskowe
  • stopa cukrzycowa - leczenie cukrzycy
  • zakażenie - opatrunki, np. z dodatkiem srebra
  • komory hiperbaryczne - współistniejące zakażenie albo terapia pomostowa do udrożnienia naczyń lub w przypadku zapalenia kości
  • odleżyny - profilaktyka: dobrej jakości materac, pozycjonery, rotowanie w obrębie łóżka

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Posłuchaj podcastu