Wypadek na drodze? Ten film wywołuje ciarki na plecach [Wideo]

19.11.2019 10:10
Korytarz życia - gdzie zjechać?
fot. Shutterstock

Chcesz przepuścić karetkę na sygnale, ale nie wiesz, gdzie zjechać? Jest nowy gest dla kierowców, który ułatwi błyskawiczne podjęcie decyzji. Liczy się każda sekunda!

Trwa kampania "Życie ma pierwszeństwo", mająca na celu uświadomienie polskim kierowcom, jak się zachować w razie wypadku na drodze. Zaprezentowany w filmie edukacyjnym gest pokazuje, jak poprawnie stworzyć korytarz życia, żeby przepuścić służby ratunkowe.

Wyprostowany kciuk oznacza, że ci, którzy znajdują się na skrajnym lewym pasie usuwają się w lewo, a reszta, niezależnie od tego, ile pasów ma jezdnia, zjeżdża w prawo. Przerwa pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym to prawidłowo utworzony korytarz życia. Organizatorem kampanii jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, działająca przy Ministrze Infrastruktury.

6 grudnia 2019 r. tworzenie korytarza życia staje się nie tylko przejawem zdrowego rozsądku, ale i obowiązkiem kierowców. Tego dnia wchodzą bowiem w życie przepisy nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, wprowadzające nowe obowiązki dla kierowców: korytarz ratunkowy i jazdę na suwak.

Źródło: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego