Koronawirus. Jak zdezynfekować telefon, laptopa i kartę płatniczą?

20.04.2020
Aktualizacja: 20.04.2020 18:42
Koronawirus a dezynfekcja przedmiotóww
fot. Pixabay

W czasie epidemii koronawirusa warto pamiętać nie tylko o odpowiedniej higienie dłoni. Niezwykle ważne jest również, aby regularnie dezynfekować przedmioty, z którymi mamy kontakt na co dzień, m.in. telefony komórkowe, karty płatnicze, laptopy, tablety czy klucze. To bardzo istotne, biorąc pod uwagę fakt, że koronawirus może przetrwać na powierzchniach przedmiotów od kilku godzin do nawet do kilku dni.

W dobie pandemii bardzo często zapominamy, że dezynfekcja rąk to za mało. Musimy pamiętać też o czyszczeniu przedmiotów, z których regularnie korzystamy. Wiele z nich - szczególnie telefon komórkowy - może stanowić prawdziwe siedlisko wirusów i bakterii. 

Jak dezynfekować telefon komórkowy?

Telefon komórkowy to jeden z tych przedmiotów, których używamy i dotykamy najczęściej. Analizy i testy wykazały, że na smartfonie może być nawet pięć razy więcej bakterii i zarazków niż na desce klozetowej. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby były czyszczone regularnie - nie tylko w okresie zwiększonego ryzyka zakażenia koronawirusem.

Jak właściwie wyczyścić telefon? Najpierw należy go wyłączyć i zdjąć obudowę. Do czyszczenia telefonów najlepiej użyć ściereczki z mikrofibry - miękkie włókna idealnie usuwają plamy z tłuszczu, na których gromadzi się najwięcej drobnoustrojów. Czyszczenie urządzeń na sucho może jednak nie wystarczyć w dobie pandemii. Najlepiej użyć do dezynfekcji płyny zawierające alkohol izopropylowy (70-procentowy). Ten składnik dokładnie czyści i odkaża różne powierzchnie, a - co istotne - nie niszczy plastiku. Wystarczy namoczyć ściereczkę takim płynem i przetrzeć całe urządzenie (na koniec również obudowę). 

Nie należy bezpośrednio spryskiwać ekranu urządzenia środkiem dezynfekcyjnym - może to uszkodzić telefon. Odradza się też używania płynu do mycia okien, denaturatu, sprężonego powietrza czy spirytusu - zbyt mocny alkohol (np. 96-procentowy spirytus) niszczy specjalną powłokę telefonów i tabletów. 

Warto pamiętać również o tym, aby w miarę możliwości nie przykładać aparatu do twarzy. Podczas rozmowy najlepiej wykorzystywać zestaw słuchawkowy.

Koronawirus a czyszczenie laptopów 

Do czyszczenia sprzętów elektronicznych, jak laptopy czy tablety, również należy podejść z rozsądkiem. Przede wszystkim - podobnie jak w przypadku smartfonów - nie należy bezpośrednio spryskiwać środkiem czyszczącym ekranu czy klawiatury. Ten najpierw powinien znaleźć się na miękkiej ściereczce np. z mikrofibry. W innym wypadku możemy zamoczyć sprzęt i go uszkodzić. 

Do czyszczenia laptopa warto użyć specjalnych środków do czyszczenia ze sklepów elektronicznych lub chusteczkę nasączoną 70-procentowym izopropylowym alkoholem. Laptop czy komputer - obecnie używany przez większość osób niemal codziennie - powinien być regularnie czyszczony. Należy dokładnie czyścić przede wszystkim klawiaturę i myszkę.

ZOBACZ TAKŻE: Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku: czy wolno je prać i prasować?

Czy trzeba dezynfekować kartę płatniczą?

W związku z pandemią koronawirusa część ekspertów, w tym ze Światowej Organizacji Zdrowia, zaleca płatność kartą. Nie oznacza to jednak, że nie gromadzą się na niej wirusy i bakterie - wręcz przeciwnie. Co więcej, potencjalnie znajdujący się na karcie wirus może utrzymywać się na powierzchni przez wiele godzin. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, czy powinno dezynfekować karty płatnicze np. po powrocie ze sklepu. 

Jeśli mamy obawę, że koronawirus mógł zostać przeniesiony na kartę, można ją zdezynfekować, ale należy zrobić to z ostrożnością. W tym celu najlepiej przetrzeć po prostu kartę przy użyciu ściereczki nasączonej środkiem dezynfekującym. Nie należy zanurzać karty w gorącej wodzie. 

Klucze i kluczyki do samochodu też warto czyścić

Kluczyki do samochodu i klucze do domu to ostatnie przedmioty, których dotykamy przed wejściem do domu oraz przed umyciem rąk. Właśnie dlatego warto czasem przetrzeć je mokrymi chusteczkami nasączonymi alkoholem. W przypadku metalowych kluczy do drzwi można je również wyczyścić w misce z ciepłą wodą (np. przy użyciu szczoteczki). 

Eksperci potwierdzają, że koronawirus może utrzymywać się na powierzchni przez wiele godzin, a nawet dni, więc istnieje hipotetyczne ryzyko przeniesienia przez dotykanie zanieczyszczonej powierzchni, a następnie dotykanie oczu, nosa lub ust. Podkreślają jednocześnie, że najważniejszą rzeczą, aby uchronić się przed wirusem SARS-CoV-2 jest regularne mycie rąk. Nie wyklucza to jednak tego, że w następnej kolejności trzeba również zadbać o czystość przedmiotów, z których korzystamy na co dzień.  

Źródło: The Gurdian, WHO