Jak ugasić ogień w kuchni? Zastanów się dwa razy

28.01.2019
Aktualizacja: 13.08.2019 11:33
Polanie rozgrzanego oleju wodą grozi wybuchem
fot. Shutterstock

W jednym z warszawskich mieszkań doszło do wybuchu. Kobieta polała płonącą patelnię wodą. Straż pożarna instruuje, co zrobić w takiej sytuacji.

Niby wszyscy wiedzą, żeby nie polewać rozgrzanego oleju wodą, ale nie każdy w takiej sytuacji potrafi zachować zimną krew. Tymczasem pod wpływem stresu często reagujemy automatycznie. To może być błąd brzemienny w skutkach. Przekonała się o tym pewna mieszkanka Warszawy.

Jak ugasić ogień na patelni?

Mieszkanka warszawskiej Pragi Południe polała płonącą patelnię wodą, czym spowodowała wybuch. Strażacy, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia, zastali obraz jak po bitwie. Przed blokiem leżało potłuczone szkło, ściany były osmolone, a drzwi, okna i podmurówka pod balkonem uszkodzone. Lokatorka trafiła do szpitala. O zdarzeniu poinformował portal tvnwarszawa.tvn24.pl.

Na stronie Komendy Głównej Warszawskiej Straży Pożarnej znaleźć można instrukcję, co zrobić, gdy na patelni lub w garnku zapali się olej:

  • wyłącz gaz lub płytę grzewczą,
  • przykryj patelnię lub garnek pokrywką,
  • po stłumieniu ognia nie przesuwaj garnka i nie przenoś go aż do całkowitego ostudzenia tłuszczu.

Pożar w piekarniku

W kuchni wyobrazić można sobie inne podobne sytuacje. Na przykład zapalenie się papieru do pieczenia w piekarniku czy tosta w tosterze.

Straż pożarna radzi, jak gasić ogień w urządzeniach elektrycznych:

  • nie polewaj urządzenia pod napięciem wodą;
  • odetnij dopływ prądu poprzez wyjęcie wtyczki z kontaktu (np. drewnianym kijem od szczotki) lub odłączenie bezpieczników;
  • ugaś pożar gaśnicą, wodą lub piaskiem.

Komenda Główna Warszawskiej Straży Pożarnej przypomina: jeśli nie jesteś w stanie sam ugasić pożaru, to zaalarmuj osoby przebywające w mieszkaniu, wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem, wezwij straż pożarną. Nie otwieraj okien. Natychmiast opuść mieszkanie, zamykając drzwi jedynie na klamkę. To oczywiste? A jednak nietrudno sobie wyobrazić, jak automatycznie przekręcamy klucz...

Źródło; tvnwarszawa.tvn24.pl, straz.gov.pl