Jak sobie radzić z upałami? Sprawdź, o czym warto pamiętać!

Monika Piorun
01.08.2017 13:55
Jak sobie radzić z upałami? Sprawdź, o czym warto pamiętać!
fot. B. BOISSONNET / BSIP/EAST NEWS

Początek sierpnia zapowiada się wyjątkowo upalnie. Temperatura w niektórych miejscach ma przekroczyć ponad 37 stopni Celsjusza. Synoptycy ostrzegają nawet przed trąbami powietrznymi. Podpowiadamy, jak się chronić przed przegrzaniem organizmu, które może prowadzić do śmiertelnie niebezpiecznego udaru cieplnego!

Przed oczami zaczynają pojawiać się mroczki (czasem bezwiednie płyną nam łzy), może nas boleć głowa, odczuwamy wewnętrzny niepokój, mamy nudności, dreszcze, czujemy się osłabieni i trudniej złapać nam dech w piersiach - na takie dolegliwości narażonych jest większość z nas podczas fali upałów.

Najbardziej niebezpieczne takie objawy mogą być dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych - głównie przez to, że sprzyjają gwałtownemu wzrostowi ciśnienia krwi i przyspieszeniu akcji serca, które w konsekwencji mogą doprowadzić do utraty przytomności a nawet naszej śmierci. Jak się przed tym chronić?

Zrzut ekranu 2017-08-01 o 12.13.09

Zobacz także

Warto pamiętać, że podczas upałów powinniśmy spożywać więcej płynów (mężczyźni powyżej 2,5 l dziennie - kobiety 2 l), nosić nakrycie głowy chroniące przed przegrzaniem i uzupełniać poziom elektrolitów, unikać ekspozycji na słońce między godziną 10 a 15 i - w miarę możliwości - nie wychodzić z domu lub przebywać w miejscach zacienionych.

Mimo ostrzeżeń wiele osób bagatelizuje fakt, że gdy temperatura powietrza przekracza 33° C, wnętrze samochodów może zaledwie w ciągu 20 minut nagrzewać się do ponad 50° C. Zarówno dla ludzi - jak i dla zwierząt - przebywanie w takich warunkach może być niezwykle niebezpieczne. Śmierć z powodu przegrzania organizmu u człowieka występuje już w temperaturze około 42° C!

PrzeczytajIMGW ostrzega przed upałami

Słodzone napoje sprzyjają odwodnieniu organizmu

Jeśli chcesz skutecznie ugasić pragnienie lepiej nie sięgaj po słodzone napoje gazowane! Dlaczego? Naukowcy z Instituto Nacional de Cardiología Ignacio Chávez w Meksyku udowodnili, pijąc pełne słodkich dodatków napoje podczas wysokich temperatur jesteśmy paradoksalnie bardziej odwodnieni niż przed ich spożyciem a na dodatek grozi nam... uszkodzenie nerek. Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest picie napojów energetyzujących, które nawet w umiarkowanych temperaturach prowadzą do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Warto pamiętać, że podczas upałów ich działanie może być bardziej intensywne.

Zobacz także

Co jeść i pić podczas upałów?

KAPELUSZ
fot. skeeze, pixaby.com, CC0 Public Domain

Sok pomidorowy i arbuzy

Kiedy z nieba leje się żar oprócz zwykłej wody, warto sięgać po sok pomidorowy oraz arbuzy - radzą dietetycy. Okazuje się, że produkty te znakomicie uzupełniają poziom potasu, magnezu, żelaza i wapnia - które tracimy wraz z potem. Wbrew pozorom to właśnie pot wydzielany przez naszą skórę zapewnia jej dodatkowe chłodzenie, dlatego podczas upałów wcale nie należy go od razu ścierać z powierzchni naszego ciała. 

Gorąca herbata z miętą ochłodzi nas tylko w suchym klimacie

Często możemy się spotkać z informacją o niesamowitych właściwościach słodkiej i gorącej herbaty z miętą, którą często spożywają m.in. mieszkańcy krajów arabskich, chroniąc się w ten sposób przed upałami. Nasz język poprzez specjalne receptory reaguje na wysoką temperaturę napoju i daje sygnał organizmowi do tego, by zaczął się pocić i pozbył się nadmiaru ciepła. Warto jednak pamiętać, że mechanizm ten jest skuteczny tylko w bardzo suchym klimacie, gdzie powietrze nie jest wilgotne.

Niezwykła moc ostrych przypraw

Mieszkańcy tropików nierzadko też wykorzystują moc ostrych przypraw do walki z wysokimi temperaturami. Zawarta np. w chili kapsaicyna może podrażniać te same receptory, które reagują na gorące napoje, sprzyjając temu, by nasz organizm w naturalny sposób zaczął się ochładzać.

Uwaga na alkohol!

Podczas upałów nie warto za to sięgać po alkohol, który prowadzi do gwałtownego odwodnienia organizmu.

Woda kokosowa - superfood na tropikalne temperatury

Warto za to zaopatrzyć się w wodę kokosową, która nawadnia organizm aż 10 razy lepiej niż napoje izotoniczne - nie zawierając przy tym żadnych sztucznych dodatków - za to posiadając niemal identyczny poziom elektrolitów, jak w osoczu ludzkiej krwi.

Zobacz także

Zagłosuj

Jaki sposób jest Twoim zdaniem najskuteczniejszy na szybką ochłodę podczas upałów?

Liczba głosów:

Zobacz także

_______

zdrowie.radiozet.pl/π