Jak się przygotować na przyjazd karetki pogotowia? [Lista do wydrukowania]

02.09.2019
Aktualizacja: 02.09.2019 14:30
Karetka pogotowia ratunkowego
fot. Shutterstock

Gdy pogotowie ratunkowe jest w drodze, emocje często sięgają zenitu. Eksperci podpowiadają, jak nie stracić głowy w tej stresującej sytuacji.

1. Przede wszystkim: otwórz drzwi

Choć brzmi to jak banał, dokładnie tak zrób: podejdź do drzwi i przesuń zasuwę, zdejmij haczyk, przekręć klucz w zamku. Jeśli zgłoszenie dotyczy ciebie, możesz stracić przytomność. Jeśli wezwałeś karetkę do osoby bliskiej, w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, możesz o tym zapomnieć i stracić kilka cennych sekund, gdy ratownicy dotrą na miejsce. Pamiętaj o innych przeszkodach na drodze, takich brama czy szlaban na zamkniętym osiedlu (uprzedź ochronę, że czekasz na karetkę).

2. Przygotuj dokument tożsamości i dokumentację medyczną

Jeśli nie możesz znaleźć dowodu osobistego, nie trać czasu na przeszukiwanie kieszeni w celu znalezienia portfela. Być może w zasięgu wzroku znajduje się etui z prawem jazdy lub szafka z paszportem? Przygotuj historię leczenia chorego, wypisy ze szpitala, kartę ciąży. Dorzuć numer telefonu kontaktowego.

3. Sporządź listę przyjmowanych leków

Jeśli nie możesz znaleźć długopisu lub z poszkodowanym nie ma kontaktu, zgarnij opakowania leków do reklamówki.

4. Zamknij psa

Doberman czy ratlerek, gryzie, nie gryzie, ledwo chodzi, nie ma zębów, niedowidzi - nie powinien w tym czasie plątać się pod nogami.

5. Uprzątnij stół

Nie myj go, nie poleruj, po prostu zrób trochę miejsca, żeby ratownicy mogli szybko wypełnić dokumentację medyczną.

Na te rzeczy nie trać czasu:

  • nie przenoś chorego;
  • nie przebieraj chorego (chyba, że sytuacja na to pozwala: kobietom warto zmienić sukienkę na spodnie - wtedy łatwiej zrobić USG, EKG, RTG);
  • torba do szpitala - szczoteczkę do zębów, rzeczy na zmianę i ładowarkę do telefonu dowieziesz, gdy chory zostanie przyjęty na oddział.

Źródło: ratowniczy.net