Zamknij

Jak dbać o higienę w czasie wojny? Poradnik UNICEF

01.06.2022 13:49
Jak dbać o higienę w czasie wojny? UNICEF publikuje poradnik
fot. Shutterstock

Czy zachowanie zasad higieny, gdy nie mamy dostępu do podstawowych środków, jest możliwe? UNICEF opublikował proste wskazówki, które mogą uratować zdrowie i życie podczas wojny. O czym należy pamiętać?

  1. Regularne mycie rąk
  2. Dezynfekcja przyborów codziennego użytku
  3. Jak oczyścić wodę?

Wojna sprawiła, że w Ukrainie z dnia na dzień zabrakło produktów pierwszej potrzeby, takich jak woda czy prąd. UNICEF alarmuje: codziennie około 6 milionów Ukraińców zmaga się z brakiem dostępu do bieżącej wody. Problemem są również choroby układu pokarmowego, które rozwijają się w wyniku picia wody złej jakości lub nieprawidłowego oczyszczania jej. Dotyczy to też dzieci, które poważnie chorują i umierają z powodu zatrucia. UNICEF przygotował wskazówki dotyczące zachowania podstawowych zasad higieny w czasie wojny:

Regularne mycie rąk

Zarówno dzieci, jak i dorośli, powinni myć ręce tak często, jak to możliwe. Podczas wojny, gdy dostęp do opieki lekarskiej jest bardzo ograniczony, jest to jeden z najważniejszych środków zapobiegawczych, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się chorób. Jeśli nie mamy dostępu do wody czy mydła, należy dezynfekować ręce środkiem antyseptycznym, który możemy przygotować samodzielnie, wykorzystując alkohol etylowy, nadtlenek wodoru i łyżkę gliceryny.  Do mycia rąk można używać też chusteczek nawilżonych alkoholem.

Dezynfekcja przyborów codziennego użytku

Jeśli przebywasz w schronie, piwnicy czy mieszkaniu, w którym ukrywa się wiele osób, dbaj o to, by nie pić z kubków, które są używane przez innych. Dotyczy to też wspólnych talerzy, sztućców i innych przedmiotów. Najlepiej sprawdzą się jednorazowe sztućce. Jeżeli ilość naczyń jest ograniczona, należy po każdym użyciu je dezynfekować. Krawędzie, których dotyka się ustami, powinniśmy dokładnie wyczyścić detergentem.

Jak oczyścić wodę?

W niektórych regionach mieszkańcy Ukrainy są całkowicie odcięci od wody. W takich warunkach są zmuszeni do korzystania z potencjalnie niebezpiecznej wody z wodociągów, studni czy rzek. Nigdy nie wiadomo, w jakim stanie jest taka woda, dlatego warto wiedzieć, jak ją oczyścić. Przed czyszczeniem wodę należy ocenić według koloru i zapachu. Jeżeli po wstrząśnięciu na powierzchni wody tworzy się piana, oznacza to, że nie nadaje się ona do spożycia. Woda nie powinna też mieć żadnego zapachu.

Aby oczyścić wodę, należy gotować ją przynajmniej 10 minut, a następnie pozostawić do opadnięcia i ostrożnie odsączyć (bez wstrząsania). Im dłużej gotujemy wodę, tym lepiej. Przegotowaną wodę należy przechowywać w zamkniętym pojemniku i (jeśli to możliwe) czyścić filtrem do wody przed wypiciem. Jeśli nie możemy ugotować wody, należy dodać do niej tabletki z aktywnym chlorem (które są wydawane ludności cywilnej). Tabletkę taką trzeba rozpuścić w wodzie i odczekać 30-60 minut. Tabletki mają właściwości antybakteryjne. Przed użyciem należy jednak dokładnie przeczytać instrukcję.

Jeśli nie mamy dostępu do specjalnych tabletek z chlorem, możemy użyć innych substancji, takich jak alkoholowy roztwór jodu. Do jednego litra wody dodajemy się 3-4 krople jodu, a następnie czekamy około pół godziny.  Metody tej używa się jednak w skrajnych przypadkach. Pomaga ona zapobiec odwodnieniu, jednak woda z jodem jest szkodliwa m.in. dla osób z chorą tarczycą.

UNICEF ostrzega: picie niesprawdzonej  wody prosto z kranu jest niedopuszczalne i może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych.

Źródło: moz.gov.ua, elle.ua