Intubacja: na czym polega? Jakie są wskazania?

30.03.2020
Aktualizacja: 30.03.2020 16:52
Intubacja
fot. Shutterstock

Intubacja ma na celu wprowadzenie oddechu zastępczego. Polega na umieszczeniu specjalnej rurki w tchawicy, wprowadzonej przez nos lub usta pacjenta. Choć jest to zabieg w wielu przypadkach niezbędny, to wiąże się z ryzykiem powikłań. Sprawdź, jakie są wskazania do intubacji.

Intubacja to procedura medyczna polegająca na umieszczeniu plastikowej rurki, zwanej rurką intubacyjną, w tchawicy w celu zapewnienia drożności dróg oddechowych.

Rurka intubacyjna umożliwia dostarczanie powietrza do płuc i chroni przed aspiracją treści pokarmowej. 

Intubacja: przebieg

Najczęściej rurka intubacyjna wprowadzana jest przez usta za pomocą laryngoskopu. Zabieg ten jest bardzo bolesny, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu. Czasami rurkę wprowadza się przez nos, na przykład podczas zabiegów w obrębie jamy ustnej. Rurkę zabezpiecza się przed przemieszczaniem za pomocą plastra.

Rurka intubacyjna umożliwia prowadzenie efektywnej wentylacji płuc, zarówno przy pomocy respiratora, jak i worka samorozprężalnego.

Intubacja: wskazania

Intubacja jest metodą udrażniania dróg oddechowych w resuscytacji. Nie tylko zapewnia drożność dróg oddechowych, ale zapobiega również niebezpieczeństwu zachłyśnięcia się treścią pokarmową znajdującą się w żołądku.

Intubacja stosowana jest:

  • podczas zabiegów w znieczuleniu ogólnym;
  • u nieprzytomnych pacjentów;
  • u pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową wymagających leczenia z zastosowaniem oddechu zastępczego;
  • u pacjentów, u których niemożliwe jest prowadzenie natleniania przy pomocy maski twarzowej;
  • u pacjentów poddawanych resuscytacji krążeniowo-oddechowej;
  • u osób, u których konieczne jest stosowanie długotrwałej sztucznej wentylacji.

Intubacja: powikłania

Intubacja, jak każda procedura medyczna, niesie za sobą niestety ryzyko powikłań. Podczas wprowadzania rurki może dojść do niezamierzonej intubacji przełyku, oskrzela, zachłyśnięcia treścią żołądkową, uszkodzenia zębów (łącznie z wybiciem zęba), uszkodzenia warg, podniebienia miękkiego, języka, języczka, nagłośni.

Natomiast po ekstubacji, czyli usunięciu rurki, występuje ból gardła, obrzęk krtani spowodowany długotrwałym przebywaniem w niej rurki intubacyjnej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.