Masz tę grupę krwi? W razie urazu grozi Ci wyższe ryzyko krwotoku

Monika Piorun
07.05.2018 21:23
Grupy krwi, grupa krwi 0, ryzyko krwotoku podczas urazów
fot. Shutterstock

Grupa krwi "0" wiąże się z wyraźnie wyższą śmiertelnością u ludzi z poważnymi urazami. Japońscy naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia analizując wyniki badań pacjentów pogotowia.

Po gruntownym przeanalizowaniu dokumentacji medycznej ponad 900 pacjentów jednego ze szpitali w Tokio (Medical and Dental University Hospital), Japończycy zauważyli ciekawą zależność. Wyniki badań opublikowanych na początku maja na łamach "Critical Care" wskazują, że wśród osób z grupą krwi "0" i hospitalizowanych w latach 2013-2016 z powodu poważnych urazów (grożących m.in. trwałą niepełnosprawnością) współczynnik śmiertelności wynosił 28 proc. Z kolei w przypadku pozostałych chorych, z innymi grupami krwi, wskaźnik ten oszacowano jedynie na poziomie 11 proc. Skąd aż takie rozbieżności?

Według dra Wataru Takayama, jednego z głównych autorów publikacji, choć dotąd nie wykazywano związku pomiędzy poszczególnymi grupami krwi a śmiertelnością z powodu krwotoków przy poważnych urazach, to jednak ostatnie analizy sugerują, że grupa krwi "0" może być czynnikiem zwiększającym ryzyko śmiertelnie niebezpiecznego krwotoku

Zobacz także

Z grupą krwi "0" możemy szybciej wykrwawić się podczas poważnych urazów?

Naukowcy wyjaśniają, że choć do tej pory nie udawało się znaleźć wystarczających dowodów na zależność pomiędzy daną grupą krwi a wzrostem ryzyka zgonu podczas silnego krwawienia spowodowanego poważnym urazem, to jednak zgromadzone przez nich dane mogą sugerować, że taki związek jednak istnieje. Zdaniem badaczy przyczyną tego zjawiska może być fakt, że osoby obdarzone grupą krwi "0" mają mniej składnika krwi, który bierze udział w krzepnięciu (tzw. czynnika Willebranda).

Na razie taki wniosek wysnuto opierając się jedynie na wynikach badań osób narodowości japońskiej. Eksperci sugerują więc, że niezbędne są jeszcze dalsze testy, na znacznie większej grupie badawczej (uwzględniającej nie tylko Azjatów, ale także inne grupy etniczne).

Specjaliści chcą też dokładniej przyjrzeć się zależnościami zachodzącymi w tym zakresie pomiędzy pozostałymi grupami krwi. Dotychczasowy podział, na którym się skupiali, uwzględniał jedynie osoby z grupą krwi "0" (pozostałych klasyfikowano jako ludzi z grupą krwi inną niż "0"). Naukowców trapi też kwestia transfuzji krwi od osób z grupą krwi "0" oraz to, w jaki sposób wpływa to na pacjentów ulegających ciężkim urazom.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Science Daily/Wataru Takayama, Akira Endo, Hazuki Koguchi, Momoko Sugimoto, Kiyoshi Murata, Yasuhiro Otomo. The impact of blood type O on mortality of severe trauma patients: a retrospective observational studyCritical Care, 2018; 22 (1) DOI: 10.1186/s13054-018-2022-0

___

zdrowie.radiozet.pl/π