Co robić, gdy zobaczysz dziecko w rozgrzanym samochodzie?

14.06.2019
Aktualizacja: 21.08.2019 09:07
Upał i zamykanie dzieci w samochodzie

Zostawiają dzieci „na chwilę”, tak przynajmniej się im wydaje. Na ogół idą do sklepu, wychodzą coś załatwić, natrafiają na kolejki i jedna minuta przeciąga się w pół godziny, a nawet godzinę. Tymczasem dziecko grzecznie czeka w samochodzie. Wystarczy kilka minut, by doszło do tragedii. Nawet gdy temperatura otoczenia jest stosunkowo niska, np.: 21 stopni, wnętrze samochodu nagrzewa się bardzo szybko. Co powinna zrobić osoba, która zobaczy dziecko zamknięte w samochodzie podczas upałów?  

Jak pomóc dziecku w rozgrzanym samochodzie? 

Ostatnio głośna historia ojca, który zostawił swojego 7-letniego syna w samochodzie na parkingu przed supermarketem w Warszawie, pokazuje, że apele nie działają na wszystkich. Jak to się dzieje, że rodzice zostawiają dziecko na rozgrzanym samochodzie? Czy robią to świadomie? Problemem jest również to, że w tej dramatycznej sytuacji osoby, które to widzą, boją się zareagować, czyli wybić szybę.

Zdaniem eksperta

Gdy na zewnątrz panuje temperatura 33 st., w zaparkowanym aucie po 20 minutach może być już 50 st., a po upływie 40 minut - prawie 60.

We wspomnianej historii wzorowo zareagowali klienci supermarketu, którzy zaalarmowali policję, wcześniej próbowali otworzyć drzwi auta. Następnie poinformowali obsługę sklepu, która bezskutecznie próbowała poprzez megafon wezwać na miejsce właściciela pojazdu.

– Świadkowie i pracownicy ochrony podjęli próbę nawiązania kontaktu z dzieckiem. Obudziło się dopiero po kilku próbach, po mocnym stukaniu w szybę auta – przekazała Monika Kaleta z biura PAP. Dodała, że 7-latek zdołał otworzyć drzwi. „Dziecko było całe mokre od potu, widać też było, że nie jest do końca świadome, co dzieje się wokół niego” – dodała Kaleta.

Upał i dziecko w samochodzie – jak reagować?

Należy wiedzieć, że w takiej sytuacji prawo jest po ich stronie. W prawie taka sytuacja określana jest jako stan wyższej konieczności – ratowania życia.

  1. Zareaguj – pukaj w szybę, uderzaj w dach i wołaj.
  2. Spróbuj otworzyć drzwi lub bagażnik.
  3. Jeśli nie uda ci się dostać do samochodu, wybij szybę. Weź coś, czym będziesz mógł wybić szybę, wybierając najdalszą względem dziecka, tak by nie zraniły go odłamki szkła. Jeśli robisz to pięścią, wcześniej owiń ją, np.: bluzą.
  4. Otwórz samochód i wyjmij dziecko.
  5. Zadzwoń pod numer 112.
  6. Zapewnij dziecku dostęp powietrza. Przenieś dziecko w chłodne, przewiewne miejsce.
  7. Sprawdź jego przytomność i oddech.
  8. Jeśli jest nieprzytomne, ale oddycha, schłodź je. Rozbierz, połóż w pozycji bezpiecznej (na boku z odchyloną głową).
  9. Jeśli nie oddycha, rozpocznij resuscytację.

Ważna informacja

Za zostawienie dziecka w samochodzie grozi kara od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.