Zamknij

Dziecko się zadławiło? Tego nigdy nie rób [Film]

04.10.2022
Aktualizacja: 04.10.2022 10:05

Ratowniczka medyczna pokazała na TikToku, czego pod żadnym pozorem nie robić, gdy dziecko się zadławi. Ta wiedza może uratować mu życie.

TIKTok TinyHeartsEducation
fot. TIKTok TinyHeartsEducation

Pierwszym odruchem rodzica, gdy dziecko się krztusi, jest włożenie mu ręki do ust, żeby jak najszybciej usunąć przeszkodę. Ratowniczka Nikki Jurkutz, wraz z fundacją Tiny Heart Education, przygotowała krótki film edukacyjny, mający na celu pokazanie, dlaczego lepiej tego nie robić.

Dziecko się zakrztusiło - co robić?

Na opublikowanym przez Tiny Hearts Education filmie widać wąską rurkę imitującą przełyk dziecka. Umieszczony na wylocie pomidorek koktajlowy palcem wciskany jest głębiej, co ilustruje, w jaki sposób zaszkodzić może nieprawidłowa interwencja rodzica. Dopiero energiczne uderzenie w rurkę płaską dłonią poniżej przeszkody sprawia, że pomidorek wylatuje jak z procy.

Jeśli dziecko się zadławiło, a nie mamy solidnego przeszkolenia z zakresu pierwszej pomocy, najlepiej zadzwonić na 112. Przeszkoleni dyspozytorzy udzielą nam precyzyjnych wskazówek, co robić.

Ważną radą dotyczącą pierwszej pomocy przy zadławieniu podzielił się na swoim profilu na Facebooku Pan Pielęgniarka, czyli Mateusz Sieradzan: "Uciśnięcia nadbrzusza, powinny być wykonywane agresywnie, bez zastanawiania się, czy zrobimy krzywdę. Nie ma większej krzywdy niż śmierć, więc wszelkie dywagacje na temat ewentualnych szkód, są abstrakcją. To samo dotyczy uderzeń w okolice międzyłopatkową. Mają być mocne!".

 Źródło: TikTok Tiny Hearts Education, FB PanPielęgniarka

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.