Dron z defibrylatorem serca skuteczniejszy niż pogotowie? Naukowcy to sprawdzili

Monika Piorun
16.06.2017 14:47
Dron z defibrylatorem serca skuteczniejszy niż pogotowie? Naukowcy to sprawdzili
fot. Centre for Resuscitation Science, Karolinska Institutet

Średnio aż o 16 minut szybciej niż służby ratunkowe mogą dotrzeć do pacjentów z zatrzymaniem akcji serca drony z ratującym życie defibrylatorem. Szwedzcy badacze udowodnili, że używanie takiego sprzętu w medycynie zwiększa szanse na przeżycie pacjentów minimum o 10 proc.

- W zachodnim świecie główną przyczyną zgonów jest nagłe zatrzymanie akcji serca. W tym przypadku każda minuta - a nawet sekunda - jest na wagę życia lub śmierci - wyjaśnia Jakub Hollenberg z Instytutu Karolinska w Sztokholmie.

Jego zespół badawczy zmierzył czas, w jakim przeciętnie dociera pomoc w takich sytuacjach do pacjentów. Potogowie jest w stanie pojawić się na miejscu zdarzenia średnio po 22 minutach od zgłoszenia.

Naukowcy postanowili więc sprawdzić, ile czasu będzie potrzebował na to dron wyposażony - tak jak służby medyczne - w defibrylator serca, niezbędny podczas akcji ratunkowej.

Dr Dron - cztery razy szybszy niż służby ratunkowe

W tym celu do 5,7-kilogramowego drona należącego do straży pożarnej w Norrtälje (nieopodal Sztokholmu) doczepili 763-gramowy defibrylator i wysłali go do 18 miejsc, z których w ciągu ostatnich 8 lat otrzymano zgłoszenia o ataku serca.

Sprzęt poruszał się z prędkością 75 km/h. Przeciętny czas lotu wynosił 5 minut i 21 sekund. Sprawdzono, że karetki pogotowia wyposażone w ratujący życie defibrylator docierały na miejsce średnio o 16 minut i 39 sekund później. Zdaniem lekarzy, od takiej różnicy w czasie może zależeć ludzkie życie.

- Skrócenie czasu od momentu zatrzymania akcji serca do defibrylacji nawet o kilka minut może sprawić, że pacjent nie umrze na miejscu, tylko uda się go uratować. W takim przypadku każda minuta zwiększa szanse na przeżycie o 10 proc. Służby ratunkowe pojawiają się na miejscu zwykle za późno.

Do tej pory w takich sytuacjach udawało się pomóc zaledwie jednej na 10 osób - wyjaśnia Jakub Hollenberg.

Sprzęt sam powie, jak udzielić pomocy

Dotarcie na miejsce zdarzenia drona z defibrylatorem mogłoby doprowadzić do radykalnej zmiany tych statystyk - potwierdzają naukowcy na łamach Journal of the American Medical Association (JAMA).

Nowoczesne aparaty wyposażone są już w specjalne funkcje głosowe, które umożliwiają odtwarzanie wskazówek z wyjaśnieniem, jak je zastosować do pomocy w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Coraz częściej defibrylatory są też dostępne w miejscach publicznych. Wydaje się więc już tylko kwestią czasu, kiedy zaczną być dołączane do specjalnych dronów ratowniczych, które mogłyby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc szybciej niż służby ratownicze.

Naukowcy przygotowują się już do testów, które potwierdziłyby, czy drony z defibratorami są w stanie być tak samo skuteczne podczas prawdziwych akcji ratunkowych, jak w przypadku hipotetycznych symulacji.

Zagłosuj

Czy uważasz, że drony powinny wejść do stałego wyposażenia służb ratunkowych?

Liczba głosów:

___

zdrowie.radiozet.pl/π