Zamknij

Czy w czasie upałów należy otwierać okna? To cię zaskoczy

19.07.2022
Aktualizacja: 19.07.2022 14:35

Czy podczas upałów okna w mieszkaniu powinny być zamknięte, czy – wręcz przeciwnie – otwarte? Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć.

Otwieranie okien w upalne dni
fot. Shutterstock

Podczas upałów, zwłaszcza w ciągu dnia, okna w mieszkaniu powinny być zamknięte bez względu na to, czy mamy klimatyzację, czy też nie. To pewnie zaskoczy zwolenników otwierania okien w oczekiwaniu na jakikolwiek przewiew. Jednak ma to sens. Tak robią ludzie mieszkający na południu Europy. Zamknięte okna, zasłonięte rolety lub zasłony, zaciemniają pomieszczenie, ale też chronią je przed ciepłym powietrzem. W tamtych rejonach okna otwiera się jedynie bardzo wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy słońce już nie operuje tak mocno i na zewnątrz robi się chłodniej. 

Rolety czy zasłony są bardzo istotne podczas upałów, bowiem chronią przed gorącem (latem najwięcej ciepła dostaje się właśnie przez okna), a także przed działaniem emitowanego przez słońce promieniowania UV, które jest szkodliwe nie tylko dla ludzi, zwierząt, ale również i mebli.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • O odpowiednim nawodnieniu – w upalne dni, gdy intensywniej się pocimy, musimy pić więcej wody (najlepiej sprawdzi się chłodna mineralna woda niegazowana). Lekarze zalecają starszym osobom picie co najmniej 2 litry wody dziennie, a młodszym nawet 3 litry. W upalne dni lepiej unikać picia herbaty, kawy, czy napojów gazowanych, bo mają one działania moczopędne.
  • O odpowiedniej temperaturze powietrza w pomieszczeniu – pomocny może być w tym wiatrak, którego skrzydła ustawione będą ku podłodze, gdzie znajduje się miska z zimną wodą (może być również z dodatkiem lodu). Wiatrak będzie rozpraszał oziębione powietrze znad miski i w ten sposób chłodził powietrze w pomieszczeniu. Inne skutecznie sposoby na zmniejszenie temperatury powietrza (oprócz zainstalowania klimatyzacji) to napuszczenie zimnej wody do wanny i otworzenie drzwi do łazienki (woda pochłania ciepło) lub rozwieszanie mokrych, zimnych ręczników (nawilżają powietrze).
  • Zakładanie ubrań uszytych z lekkich, przewiewnych materiałów (len, bawełna). Najlepiej w jasnych kolorach. Dzięki temu nie dopuścimy do przegrzania organizmu.
  • Skrócenie czasu gotowania do minimum. W upalne dni lepiej unikać gotowania na kuchni. Zamiast ciepłych posiłków rekomenduje się raczej lekkie sałatki na bazie surowych warzyw, czy dania jedzone na zimno (np. chłodnik). Piekarniki, kuchnie emitują dużą dawkę ciepłego powietrza i w ten sposób dodatkowo podnoszą temperaturę otoczenia.
  • Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego, w upały lepiej zwolnić tempo, wypoczywać (podobnie jak południowcy, zróbmy sobie sjestę).