Zamknij

Czego nigdy nie robić przy wyciąganiu kleszcza? 5 niebezpiecznych praktyk

11.08.2022
Aktualizacja: 11.08.2022 10:32
Błędy przy wyjmowaniu kleszcza ze skóry: zobacz, czego nie robić
fot. Shutterstock

Gdy zauważysz kleszcza wbitego w skórę, pozbądź się go jak najszybciej. Pamiętaj jednak, że tylko prawidłowe usunięcie kleszcza chroni przed roznoszonymi przez niego chorobami. Jak usunąć kleszcza, by uniknąć niebezpiecznych powikłań?

  1. Wykręcanie kleszcza
  2. Smarowanie kleszcza masłem, oliwą, alkoholem
  3. Stosowanie niesprawdzonych sposobów
  4. Rozgniatanie kleszcza w dłoni
  5. Zapominanie o oczyszczeniu skóry

Sezon na kleszcze trwa. Te niebezpieczne pajęczaki można spotkać praktycznie wszędzie, również w mieście. Ugryzienie przez kleszcza to ryzyko wielu chorób, takich jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. W ostatnim czasie odnotowuje się też przypadki innych, jeszcze gorszych chorób przenoszonych przez kleszcze (na przykład gorączka krwawiących oczu w Hiszpanii). Tylko prawidłowe wyciągnięcie kleszcza może nas przed tym ochronić. Pamiętajmy, że im dłużej pajęczak jest wbity w skórę, tym większe ryzyko, że zostawi w organizmie groźne patogeny. Zanim zaczniesz usuwać kleszcza, dowiedz się, czego nie robić podczas takiego zabiegu. Pewne błędy możesz przypłacić zdrowiem. Oto najgorsze praktyki stosowane przy usuwaniu kleszcza ze skóry:

Wykręcanie kleszcza

Kleszcza należy usunąć szybkim, zdecydowanym ruchem, wyłącznie za pomocą pęsety. Wykręcanie pęsety może spowodować, że usuniemy jedynie część pajęczaka lub go zmiażdżymy.

Smarowanie kleszcza masłem, oliwą, alkoholem

Choć w internecie można znaleźć wiele tego typu porad, smarowanie kleszcza jakąkolwiek substancją nie działa odkażająco, wręcz przeciwnie; zwiększa ryzyko zakażenia boreliozą.

Stosowanie niesprawdzonych sposobów

Jeśli masz problem z samodzielnym usunięciem kleszcza ze skóry, poproś kogoś innego o pomoc lub  jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem w pobliskiej przychodni. Najgorsze, co możesz zrobić, to grzebanie, dłubanie w ugryzieniu lub używanie "domowych" narzędzi.

Rozgniatanie kleszcza w dłoni

Nie szarpmy, nie rozgniatajmy kleszcza po wyciągnięciu. Kleszcza należy się pozbyć, wyrzucając go do toalety.

Zapominanie o oczyszczeniu skóry

Po wyciągnięciu kleszcza należy przemyć skórę wodą z mydłem, a następnie zdezynfekować preparatem z alkoholem. Nie ignorujmy niepokojących objawów po ugryzieniu (takich jak zaczerwienienie skóry, obrzęk, świąd, który nie mija).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: pantabletka.pl, instagram.com/justynapediatra