Zamknij

COVID-19: Koperta Życia powinna być w prawie każdej lodówce

09.11.2020
Aktualizacja: 09.11.2020 13:30
Koperta Życia dla seniorów
fot. Shutterstock

Koperta Życia to rozpiska chorób i leków, która powinna znajdować się w lodówce każdego seniora. Koperta pozwala ratownikom medycznym na szybkie rozeznanie, na co cierpi pacjent, jakie leki przyjmuje, co może mu zagrażać. Koperta Życia w czasie pandemii jest jeszcze ważniejsza i powinny ją przygotować wszystkie osoby, które chorują przewlekle lub na co dzień zażywają leki.

Chociaż na COVID-19 może zachorować każdy człowiek, to ryzyko rozwoju ciężkiej choroby oraz jej powikłań rośnie wraz z wiekiem, jest też wyższe u osób przewlekłe chorych. Niestety, ofiarą COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 padają najczęściej pacjenci, którzy są chorzy na cukrzycę, nowotwory, choroby układu krążenia i inne schorzenia.

Dlatego lekarze i ratownicy medyczni apelują, by chorzy przewlekle, szczególnie seniorzy i osoby mieszkające samotnie, miały przygotowaną Kopertę Życia i trzymały ją w lodówce. Wiedza na temat chorób, przyjmowanych leków, ogólnego stanu zdrowia znacznie ułatwia ratownikom działanie i zwiększa szanse na zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Czym jest Koperta Życia?

Koperta Życia to akcja, która opiera się na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym numer PESEL.

Wypełnioną kartę należy włożyć do foliowej koperty i włożyć ją do lodówki. Na jej drzwiach naklejamy specjalną naklejkę albo magnes. Ze znalezieniem tego sprzętu ratownicy nie powinni mieć problemu. 

Dlaczego Kartę trzyma się w lodówce? Ponieważ jest to miejsce, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.

Koperta Życia w czasie pandemii koronawirusa

Każdego dnia w Polsce potwierdza się od kilkunastu do kilkudziesięciu nowych zakażeń koronawirusem. Karetki mają coraz więcej wezwań do osób, u których rozwinęła się ciężka postać COVID-19, są to zwykle osoby starsze lub przewlekle chorzy.

Gdy w mieszkaniu pacjenta pojawią się ratownicy, liczy się każda minuta. Nie zawsze jest czas na przeprowadzenie dokładnego wywiadu, a zdarza się, że chory jest w tak złym stanie, że nie może samodzielnie udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące chorób i leków. Komunikację pomiędzy pacjentem a ratownikami utrudniają też kombinezony ochronne.

W takich przypadkach Koperta Życia daje szybką i pewną informację na temat sytuacji zdrowotnej pacjenta.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: kopertazycia.pl