Zamknij

Co trzeba mieć w apteczce w czasach pandemii koronawirusa?

07.12.2020
Aktualizacja: 07.12.2020 16:25
Apetczka domowa w czasach pandemii
fot. Shutterstock

Wielu chorych na COVID-19 leczy tę infekcję w domu. Dowiedz się, co powinno się znaleźć w domowej apteczce w czasach pandemii koronawirusa.

Od początku pandemii w Polsce koronawirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 1 067 870 osób (dane z 7.12.2020 r.) i dane te – co podkreślają eksperci – mogą być mocno zaniżone. Szacuje się, że aż 80 proc. chorych na COVID-19 (chorobę wywoływaną przez ten patogen) przechodziło infekcję skąpoobjawowo i leczyło się w domu pod opieką lekarza POZ, a 20 proc. chorych wymagało hospitalizacji.

Leczenie COVID-19 w domu nie jest proste, ponieważ dolegliwości towarzyszące tej chorobie są zróżnicowane i można je jedynie łagodzić, czekając aż nasz układ odpornościowy, sam sobie poradzi w koronawirusem SARS-CoV-2.

Co więc powinno znaleźć się w apteczce domowej w czasie pandemii, by nie dać się zaskoczyć koronawirusowi?

Apteczka domowa w czasach pandemii – leki i suplementy diety

W apteczce covidowej (czyli na czas pandemii) nie może zabraknąć poniższych propozycji. Wybór konkretnych preparatów należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, którzy wezmą pod uwagę inne schorzenia chorego.

 • Leki przeciwgorączkowe – tego typu preparaty należy stosować, gdy temperatura ciała przekroczy dopiero 38,6 st. C. Gorączka świadczy o tym, że nasz organizm próbuje sobie poradzić sam z tym patogenem i nie należy mu z tym przeszkadzać. Dopiero gdy temperatura ciała osiągnie blisko 39 st. C, należy ją zbić preparatami przeciwgorączkowymi. Pamiętaj, aby nie przekraczać dziennej dawki substancji czynnej. Jeśli gorączka się utrzymuje dłuższy czas, stosuje leki naprzemiennie, np. paracetamol, a po trzech godzinach ibuprofen. Jeśli gorączka nie spadnie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem
 • Leki przeciwbólowe i niesterydowe leki przeciwzapalne – zwykle mają działanie również przeciwgorączkowe, dlatego należy je ostrożnie stosować. Pomogą one w łagodzeniu bólu głowy, mięśni czy stawów, które mogą być objawami COVID-19, a także w zwalczaniu infekcji.
 • Leki rozrzedzające wydzielinę – preparaty tego typu pomagają w łagodzeniu suchego kaszlu. Zmniejszają gęstość i lepkość wydzieliny i tym samym ułatwiają odkasływanie. Suchy kaszel jest dość częstym objawem COVID-19.
 • Leki hamujące kaszel – preparaty tego typu hamują odruch kaszlowy, idealnie sprawdzą się w przypadku uporczywego kaszlu.
 • Preparaty na łagodzenie bólu gardła – preparaty tego typu, czy w postaci spreju, tabletek do ssania, czy też syropu, sprawdzą się w przypadku chrypki, przesuszenia błony śluzowej. Mają one działanie odkażające, przeciwbólowe i przeciwzapalne, eliminują także trudności z przełykaniem.
 • Sól fizjologiczna – z jej pomocą można zrobić inhalacje i w ten sposób nawilżyć drogi oddechowe, co złagodzi kaszel, zwłaszcza suchy. Solą fizjologiczną można również przemywać oczy, co przy COVID-19 ma spore znaczenie, bo wiele osób uskarża się na podrażnienie lub zapalenie spojówek.
 • Probiotykizaburzenia flory bakteryjnej mogą przyczyniać się do cięższego przebiegu COVID-19, poza tym jednym z objawów tej choroby są biegunki. W ich przypadku trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz należy przyjmować probiotyki, by odbudować prawidłową florę bakteryjną.
 • Leki stosowane w leczeniu chorób współistniejących – choroby współistniejące, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca mogą przyczynić się do cięższego przebiegu COVID-19, zwłaszcza jeśli nie są pod kontrolą. Dlatego warto zadbać o to, by mieć zapas tych leków na trzy, a nawet sześć miesięcy.
 • Witamin i minerały – w czasie choroby witaminy raczej nie powinny być stosowane, ale z pewnością przydadzą się w czasie rekonwalescencji, czyli gdy nasz organizm będzie wracał do formy po chorobie. W tym okresie ważne dla zdrowia witaminy i minerały są kluczowe. Najłatwiej przyswajalne są te znajdujące się w owocach i warzywach, jeśli jednak nie możemy ich spożywać w nadmiarze, warto wybrać dobry zestaw witaminowy, taki, który zawiera odpowiednie proporcje tych składników i są one w przyswajalnej dla organizmu formie. W ich składzie nie powinno zabraknąć przede wszystkim witaminy D, witamin z grupy B oraz cynku.
 • Środki do dezynfekcji dłoni – to w czasach pandemii must have każdej domowej apteczki. Preparaty do dezynfekcji dłoni warto mieć w mieszkaniu, a także – w formie podręcznej – w kieszeni kurtki. Z preparatu do dezynfekcji warto korzystać wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody, czyli np. w sklepach, komunikacji miejskiej. 

Apteczka domowa w czasach pandemii – sprzęty medyczne

Wymienione poniżej urządzenia warto mieć w domu nie tylko w czasach pandemii. Pomagają one monitorować ważne parametry życiowe, takie jak ciśnienie tętnicze krwi, wysycenie tlenem krwi, czy temperaturę ciała. Co więc warto mieć w domu:

 • ciśnieniomierz,
 • termometr,
 • inhalator lub nebulizator do inhalacji,
 • pulsoksymetr.

To ostatnie urządzenie w czasach pandemii jest konieczne, bo pozwala sprawdzić, czy chory potrzebuje tlenoterapii. Pulsoksymetr monitoruje nasycenie krwi tlenem.

Musisz to wiedzieć!

Leki i preparaty lecznicze nieodpowiednio stosowane mogą pogorszyć stan zdrowia, dlatego przyjmowane preparaty należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.