Papierowe czy elektroniczne L4? Wg ZUS lekarze nie mają wątpliwości

05.02.2018 12:23

Elektroniczne zwolnienia lekarskie w drugiej połowie 2018 roku mają całkowicie wyprzeć papierową wersję L4. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych aż 80 proc. lekarzy nie chce zachować możliwości uwzględniania drukowanej wersji zaświadczenia o niezdolności do pracy.

Papierowe czy elektroniczne L4? Wg ZUS lekarze nie mają wątpliwości fot. East News

Polacy na L4 spędzają ponad 270 milionów godzin rocznie. Tylko do lipca 2018 roku mogą mieć dostęp zarówno do papierowej, jak i elektronicznej formy zwolnień, które pracodawca może samodzielnie odnaleźć w systemie. Wszystko ma się zmienić od połowy bieżącego roku, kiedy to zgodnie z decyzją Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, nie będzie już możliwości uzyskania od lekarza zwolnienia w wersji drukowanej (ZUS ZLA).

Zagłosuj

E-zwolnienie czy L4 w wersji papierowej? Która forma jest według Ciebie lepsza dla pacjentów?

E-zwolnienie czy papierowy druk?

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowało Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Największe obawy w środowisku lekarskim budzi sposób autoryzacji zwolnień.

Z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że z ankiet przeprowadzonych przez nich wśród lekarzy wynika, że aż 80 procent lekarzy nie wróciłaby już do wypisywania zwolnień w wersji papierowej.

Co zaś z tymi medykami, którzy zdecydują się zrezygnować z uprawnienia do wypisywania zwolnień lekarskich?

Radosław Milczarski z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie z „Rynkiem Zdrowia” zapewnił, że:

"

Lekarze nie mają obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich — zwracają się do ZUS o odpowiednie upoważnienie, składając jednocześnie oświadczenia, że zobowiązują się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i przepisów o ochronie danych osobowych.

Zgodnie z ustawą ZUS ma możliwość czasowego cofnięcia upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, jeżeli lekarz będzie naruszał zasady postępowania określone w ustawie. Takie rozwiązanie będziemy traktować jednak jako ostateczność. "

Zagłosuj

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zamiast papierowych? Jaka forma L4 powinna obowiązywać polskich pacjentów?

źródło: mpips.gov.pl/Rynek Zdrowia/ZUS

________

zdrowie.radiozet.pl/π

Oceń