Nadzieja dla chorych na parkinsona. Przełomowa operacja w Opolu

04.05.2017 15:05

Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu jest pierwszym w Polsce nieklinicznym ośrodkiem medycznym, w którym udało się z powodzeniem wszczepić neurostymulator mózgu. Innowacyjne urządzenie pomogło pacjentowi cierpiącemu na zaawansowaną postać choroby Parkinsona.

Nadzieja dla chorych na parkinsona. Przełomowa operacja w Opolu fot. Case Western Reserve University/East News

Operacja DBS (deep brain stimulation) należy do najnowocześniejszych metod leczenia chorób neurodegeneracyjnych mózgu (m.in. choroby Parkinsona), dzięki którym za pomocą elektrod przewodzących prąd o niskim napięciu można pobudzać u chorych tzw. układ dopaminergiczny mózgu.

Pacjenci cierpiący na parkinsona najczęściej skarżą się na sztywność mięśni, drżenie kończyn i zanik zdolności poruszania nimi, co może prowadzić do trwałego kalectwa. Zwykle lekarze starają łagodzić te objawy farmakologicznie, niestety u niektórych leki mogą prowadzić do poważnych skutków ubocznych. W takich przypadkach zaleca się przeprowadzenie operacji.

U 62-letniego pacjenta z Tarnowa specjaliści z Opola zdecydowali się wszczepić neurostymulator mózgu. Zabieg został przeprowadzony pod koniec kwietnia. 

Dr n. med. Dariusz Łąkotka - ordynator Oddziału Neurochirurgii Wojewódzkiego Centrum Medycznego wyjaśnia:

"

Nasza operacja trwała sześć godzin i zakończyła się pełnym sukcesem. Już w trakcie zabiegu obserwowano ustępowanie objawów choroby, kontrolne badania obrazowe pokazały idealne osadzenie elektrody, a pacjent w pierwszych dniach od operacji jest bardzo zadowolony i zachwycony jakością opieki w opolskim ośrodku. Najbliższy miesiąc pokaże, czy zdecydujemy się na drugi etap tego leczenia, czyli implantację elektrody do drugiej półkuli mózgu. "

Na czym polega operacja wszczepienia neurostymulatora mózgu?

Do umieszczenia w czaszce pacjenta elektrody mózgowej konieczne jest wywiercenie specjalnego otworu i wykonanie złożonych badań obrazowych, do których niezbędna jest metalowa obręcz z jałowym systemem naprowadzania. Po wybraniu najlepszego miejsca do ulokowania drażniącej prądem mózg elektrody implantuje się pod skórę połączony z nią neurostymulator przewodzący strumień energii.
Urządzenie włączane jest pacjentom zwykle około miesiąca po implementacji. Przez ten czas dokładnie obserwuje się miejsce, w którym go umieszczono. Aparatem początkowo steruje neurolog. Jeśli nie dochodzi do żadnych komplikacji, funkcję tę może przejąć sam pacjent.

Operację wszczepienia neurostymulatora mózgu w Opolu można uznać za wyjątkową ze względu na to, że Wojewódzkie Centrum Medyczne znajdujące się w tym mieście nie jest ośrodkiem klinicznym, w którym oprócz leczenia pacjentów możliwa jest także działalność naukowa. Zwykle tylko takie jednostki są w stanie dokonywać tego typu skomplikowane zabiegi. Zespół opolskich specjalistów zdecydował się jednak na krok, dzięki któremu udało się znacznie poprawić stan zdrowia 62-letniego mężczyzny cierpiącego na parkinsona.  

Wkrótce WCM w Opolu ma przekształcić się w szpital kliniczny. Pacjenci zmagający się z chorobą Parkinsona mogą mieć więc większe szanse na to, że uda się złagodzić objawy ich uciążliwej dolegliwości.

fot. wcm.opole.pl

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π

Oceń