Zamknij

Kaszel Khumbu – dolegliwość dość częsta u amatorów wysokich gór

18.06.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 14:23

Kaszel Khumbu to dolegliwość znana amatorom wspinaczki wysokogórskiej. Dowiedz się, co go wywołuje, jak się go leczy i skąd się wzięła jego nazwa.

Kaszel Khumbu: objawy, leczenie
fot. Shutterstock
  1. Czym jest kaszel Khumbu?
  2. Kaszel Khumbu – profilaktyka, leczenie

Kaszel Khumbu to dolegliwość dobrze znana amatorom wspinaczki wysokogórskiej, którzy spędzili czas na przykład na trekkingu w Himalajach, ale nie tylko. W wielu historiach opisujących wyprawy wysokogórskie można przeczytać lub usłyszeć: "dookoła była słychać kaszlących ludzi", "schodzisz do schroniska, a tam szpital – wokół słychać tylko kaszel".

Czym jest kaszel Khumbu?

Kaszel Khumbu swoją nazwę wziął od dystryktu Solu Khumbu, w którym leży Park Narodowy Sagarmatha (nepalska nazwa Mount Everestu, najwyższego szczytu świata). Jest to suchy, wręcz męczący, dławiący kaszel, który wywołuje suche, zimne powietrze. Wbrew nazwie dolegliwość ta może się pojawić nie tylko w Himalajach, ale również w innych górach, zwykle na poziomie 5 tys. metrów n.p.m.

Wysoko w górach powietrze jest rozrzedzone. Im wyżej wspinacz znajduje się nad poziomem morza, tym trudniej jest jego organizmowi dostarczyć tlen do komórek. Wspinacz jest zmęczony, oddycha częściej, stara się nabrać więcej powietrza, oddycha głęboko. Zimne powietrze dostaje się do gardła, tchawicy, podrażnia błony śluzowe, wysusza wyściółkę płuc i oskrzeli. Konsekwencją jest kaszel. Im dłużej się utrzymuje, tym więcej dodatkowych dolegliwości się pojawia (katar, duszność, ból w klatce piersiowej, tchawicy, gardle). Podczas kaszlu może pojawić się również biała lub lekko podbarwiona krwią wydzielina.

Ważne!

W najcięższych postaciach kaszel Khumbu może spowodować, że wspinacz kaszle tak mocno i często, że rozrywa mięśnie klatki piersiowej, a nawet żebra.

Kaszel Khumbu dotyka również miejscowych, dlatego Nepalczycy zakładają sobie chusty i owijają je wokół ust.

Kaszel Khumbu – profilaktyka, leczenie

Aby zapobiec kaszlowi Khumbu, można oddychać przez nos albo zasłonić usta chustą lub buff'em. Dzięki temu wdychane powietrze jest lekko ogrzane i wilgotne. Można również stosować tabletki nawilżające gardło, pić jak najwięcej ciepłej wody (para pomaga nawilżyć oskrzela), unikać nadmiernego wysiłku, ponieważ to zwiększy tempo oddychania, a tym samym wystawi płuca na działanie suchego powietrza. Wspinacze powinni robić regularne przerwy na odpoczynek. To jednak nie zawsze jest skuteczne.

Gdy kaszel Khumbu się pojawi, można przyjmować leki przeciwkaszlowe. Jednak jedynym skutecznym sposobem na złagodzenie kaszlu (ale nie pozbycie się go!) jest zejście na niższą wysokość. Niestety dolegliwość ta – m.in. ze względu na podrażnione gardło – może utrzymywać się przez kilka tygodni.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.