Zamknij

Zmodyfikowane komary wypuszczone na wolność. Mają przenosić śmiercionośny gen

06.05.2021 15:32
EAST NEWS
fot. EAST NEWS

Zmodyfikowane genetycznie komary zostały wypuszczone na wolność na Florydzie. To próba stłumienia przenoszących choroby populacji komarów w tym regionie. To pierwsza taka próba w USA, ale w innych krajach takie rozwiązanie przyniosło niesamowite rezultaty.

Firma biotechnologiczna Oxitec zmodyfikowała genetycznie komary tak, by były one nosicielami śmiercionośnego genu. Samce mają za zadanie kojarzyć się z zakażonymi samicami i przekazywać potomstwu śmiercionośny gen. To, zdaniem naukowców ma doprowadzić do wymierania całych populacji zakażonych komarów.

To pierwszy przypadek wypuszczenia genetycznie zmodyfikowanych komarów w USA. Oxitec wcześniej wypuścił zmodyfikowane komary Aedes aegypti w Brazylii, na Kajmanach, w Panamie i Malezji. Firma poinformowała, że lokalne populacje A. aegypti spadły o co najmniej 90 procent w tych lokalizacjach.

Kontrowersyjny pomysł budzi sprzeciw części mieszkańców

A. aegypti, inaczej komar egipski, może przenosić choroby takie jak zika, denga, chikungunya i żółta febra. Naukowcy z Oxitec twierdzą, że modyfikując genetycznie samców, można zapanować nad całą populacją komarów, bez stosowania szkodliwych dla ludzi pestycydów.

Pod koniec kwietnia 2021 roku firma umieściła pudełka z jajami komarów w sześciu lokalizacjach, z których wykluło się ok. 12 000 larw, a następnie samców komarów.

Firma będzie wyłapywać komary, by obserwować, jak daleko owady przemieszczają się o od miejsc, w których rozstawiono pudła z jajami, a także jak długo żyją i czy samice komarów rzeczywiście pobierają śmiercionośny gen i umierają. Aby ułatwić śledzenie zmodyfikowanych komarów, firma Oxitec wprowadziła gen, który powoduje, że komary świecą przy odpowiednim oświetleniu.

Proces spotkał się z silnym sprzeciwem ze strony niewielkiej grupy mieszkańców Florida Keys, a także Centrum Bezpieczeństwa Żywności i Koalicji Środowiskowej Florida Keys.

Niektórzy obawiają się, że genetycznie zmodyfikowane komary mogą mieć negatywny, niezamierzony wpływ na zdrowe komary, zwierzęta i lokalny ekosystem.

Na przykład po wypuszczeniu przez Oxitec genetycznie zmodyfikowanych komarów w Jacobinie w Brazylii, geny owadów pojawiły się w lokalnych populacjach komarów, co sugeruje, że śmiercionośny gen nie zabił części żeńskiego potomstwa, zanim komary zdążyły się rozmnożyć.

Źródło: sciencealert.com