Zamknij

Zaświadczenie lekarskie do samolotu i formularz MEDIF. Kto musi je mieć?

13.06.2019 14:44
Zaświadczenie lekarskie do samolotu
fot. Shutterstock

Zaświadczenie lekarskie do samolotu kojarzy się głównie z kobietami w zaawansowanej ciąży. Ale nie tylko one znajdują się w wyjątkowej sytuacji. Sprawdź, kto jeszcze musi wypełnić dokumentację medyczną przed podróżą.

Pasażerki w ciąży

Pasażerki w zaawansowanej ciąży muszą zaopatrzyć się w zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do odbycia lotu. Poszczególne linie lotnicze regulują to we własnym zakresie. Na stronie edukinekolog.pl, serwisie edukacyjnym pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, znaleźć można konkretne wytyczne na ten temat:

  • LOT: do 32. tygodnia ciąży nie jest wymagane
  • Lufthansa: do 36. tygodnia ciąży nie jest wymagane
  • Ryanair: do 28. tygodnia ciąży nie jest wymagane, po tym terminie wymagane jest zaświadczenie lekarskie wydane do 2 tyg. przed lotem
  • Wizz Air: do 28. tygodnia ciąży nie jest wymagane, po tym terminie wymagane jest zaświadczenie lekarskie wydane do 6 dni przed lotem.

Dodatkowo, po przekroczeniu określonego tygodnia ciąży pasażerka musi wypełnić formularz MEDIF (Medical Information Form, do pobrania na stronach przewoźników) i przesłać go przewoźnikowi najpóźniej 72 godziny przed wylotem. Warto telefonicznie lub mailowo upewnić się, że dokument dotarł.

Pasażerowie z noworodkiem młodszym niż 7 dni

Rodzice podróżujący z niemowlęciem młodszym niż siedem dni zobowiązani są do wypełnienia formularza MEDIF.

Diabetycy przyjmujący insulinę

Diabetycy nie potrzebują żadnej dodatkowej dokumentacji medycznej, jeśli do podania insuliny używają produktów typu PEN. Warto wiedzieć, że iniekcja musi być zrobiona samodzielnie, personel nie jest uprawniony do pomocy przy wykonaniu zastrzyku podczas lotu.

ZOBACZ TAKŻE:  Jakie leki można przewozić w bagażu podręcznym? Poradnik przed podróżą 

Pasażerowie na noszach

Podróż na noszach jest możliwa jedynie w niektórych typach samolotów. Od pasażera wymagane jest wypełnienie formularza MEDIF. Przed podróżą należy dopytać o dodatkowe koszty tego typu podróży. O wyjątkowej sytuacji należy poinformować przewoźnika najpóźniej 72 godziny przed wylotem.

Pasażerowie z butlą tlenową

Pasażerowie podróżujący z butlą tlenową zobowiązani są do wypełnienia formularza MEDIF. Należy wskazać wartość przepływu tlenu, jaka będzie potrzebna na danym etapie lotu, zgodnie z zaleceniami lekarza. Informacje obejmują: przepływ w litrach na minutę oraz rodzaj przepływu (ciągły lub pulsacyjny). Większość linii lotniczych pozwala pasażerom stosować ich własne przenośne koncentratory tlenu (portable oxygen concentrators - POC). Warto upewnić się czy wybrany przez nas przewoźnik dopuszcza przewożenie naszego modelu oraz w jaką ilość baterii się zaopatrzyć. O wyjątkowej sytuacji należy poinformować przewoźnika najpóźniej 72 godziny przed wylotem. Za przewóz butli tlenowej obowiązują dodatkowe opłaty.

Ważne! Badanie lekarskie do formularza MEDIF musi być wypełnione na mniej niż 14 dni przed wylotem. Dotyczy to każdego etapu podróży. W przypadku zakupu biletu w obie strony z pobytem dłuższym niż 2 tygodnie, należy przygotować kolejne zaświadczenie na odcinki powrotne.

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, polub  nasz profil na Facebooku.

Źródło: eduginekolog.plwww.europeanlung.orglot.com