Zamknij

Halny wieje i przynosi złe samopoczucie. Jak wpływa na zdrowie?

12.02.2019 12:45

O halnym i jego wpływie na samopoczucie człowieka krążą legendy. Co ciekawe, w większości są one prawdą. Choć nie każdy odczuwa wpływ wiatru halnego, to dla osób wrażliwych jest to trudny czas. Ból głowy, rozdrażnienie, bezsenność to tylko niektóre z objawów występujących u wielu ludzi w okresie aktywności halnego. Jak to możliwe, że wiatr wpływa na nasze zdrowie? Sprawdź!

Halny dla wielu osób oznacza złe samopoczucie
fot. Shutterstock

Halny (wiatr fenowy) to wiatr wyjątkowy. Wieje zimą, jest porywisty, ale jest ciepły i suchy. Zrywa dachy, niszczy lasy i nie pozostaje bez wpływu na zdrowie człowieka. Dla wielu osób hasło „halny” oznacza nadejście bólów głowy, bezsenność, problemy z koncentracją i rozdrażnienie. Choć wiatr ten jest stałym elementem gór, to przez niektórych jest wyjątkowo nielubiany.

Wiatr halny powstaje na skutek różnic ciśnienia pomiędzy jedną a drugą stroną grzbietu górskiego, wtedy, gdy po stronie południowej występuje układ wysokiego ciśnienia, a po stronie północnej układ niskiego ciśnienia. Różnica ciśnień musi być naprawdę duża, tak by powietrze po jednej stronie mogło wznosić się i przekroczyć grzbiet górski. Również wysokość grzbietu górskiego i wilgotność powietrza muszą być odpowiednio duże, by mogło dojść do skroplenia pary wodnej. Wiatr halny najczęściej występuje w październiku i listopadzie, rzadziej w lutym lub w marcu.

ZOBACZ TAKŻE: Wietrzna pogoda - sezon na zawały, depresje i samobójstwa

Jak na zdrowie wpływa halny?

Wpływ halnego na zdrowie i samopoczucie człowieka określa się mianem zjawisk fenowych. 

Halny przynosi szybką zmianę pogody, głównie temperatury powietrza. To właśnie z powodu tych nagłych zmian, wiele osób zaczyna źle się czuć. Wpływ halnego odczuwają przede wszystkim meteopaci, czyli osoby wrażliwe na zmiany pogody i wahania ciśnienia. 

Nie tylko temperatura, wilgotność i prędkość wiatru wpływają na samopoczucie, ale przede wszystkim towarzyszący halnemu wzrost ilości jonów dodatnich w powietrzu. To one wywołują objawy choroby fenowej. Do najważniejszych zalicza się migrenowe bóle głowy, senność lub bezsenność, osłabienie, niepokój i zaburzenia układu krążenia i pokarmowego. Zespół tych objawów nasila niestety stany depresyjne. W okresie „wiania” halnego obserwuje się większą liczbę samobójstw.

Halny sprawia, że ludzie są bardziej drażliwi, nerwowi i częściej wdają się w bójki. Wpływ halnego mogą odczuwać także psy, koty, konie czy krowy, którym też doskwiera złe samopoczucie i drażliwość.

Na skutek gwałtownych zmian ciśnienia powietrza pogarsza się stan zdrowia osób ze schorzeniami serca i układu krążenia. Halny bardzo źle wpływa na wszelkiego rodzaju choroby związane z sercem. Przynosi spadki ciśnienia, więc osoby, które mają wahania ciśnienia czy migotanie przedsionków, mogą trafić do szpitala z udarem mózgu czy zawałem serca.

Halny wieje zwykle przez 2-3 dni, ale może „rozszaleć się” na dłużej. W 1951 roku halny wiał bez przerwy przez 11 dni. Co ciekawe, na przestrzeni całego roku halny pojawia się nawet kilkadziesiąt razy, ale tylko czasami jest na tyle silny, że może powodować spustoszenia lub pogarszać samopoczucie. 

Źródło: twojapogoda.pl