Zamknij

Wakacje 2020: jak chronić skórę przed słońcem po kwarantannie?

29.05.2020 12:03
Wakacje 2020: jak chronić skórę przed słońcem?
fot. Shutterstock

W tym roku na plaże wylegniemy prosto z domów. Bladzi, zestresowani, walczący z problemami skórnymi przez maseczki ochronne. Dlatego też nasza skóra wymaga szczególnej ochrony przed słońcem.

Po wyjątkowo mrocznej wiośnie, przymusowo spędzonej w czterech ścianach, istnieje pokusa, żeby cały urlop przeleżeć plackiem na słońcu. Ale uwaga: w tym roku nasza skóra, nieprzyzwyczajona do słońca w okresie marzec-maj, może szybciej niż zwykle ulegać oparzeniom słonecznym. Warto przypomnieć kilka faktów.

Chmury nie chronią przed słońcem

Słońce wytwarza dwa rodzaje promieni: UVA i UVB. Za poparzenia słoneczne odpowiadają promienie UVB, ale promienie UVA też mają działanie rakotwórcze. Chmury dają nam złudne poczucie bezpieczeństwa, bo się nie opalamy, ale warto pamiętać, że nasza skóra wciąż przyjmuje duże dawki rakotwórczego promieniowania UVA.

Na słońcu skóra szybciej się starzeje

Jeśli argument o raku skóry do nas nie przemawia (bo co ma być, to będzie; bo złego licho nie bierze; bo na coś trzeba umrzeć), to warto pamiętać o tym, że na słońcu nasza skóra w widoczny sposób szybciej się starzeje. Za powstawanie zmarszczek i przebarwień odpowiadają promienie UVA. W godzinach 11-15 unikaj przebywania na słońcu, nawet gdy słońce chowa się za chmurami, używaj kremu z filtrem.

Krem w sprayu najpierw nakładaj na dłonie

Krem przeciwsłoneczny powinien zapewniać kompleksową ochronę UVA+UVB, być wodoodporny, mieć faktor SPF 30+, a jego aplikację należy ponawiać co dwie godziny i po każdej kąpieli. Warto również pamiętać o tym, że podczas aplikacji preparatu w sprayu, krople uciekają na wietrze, dlatego też lepiej rozpylać go na dłonie, żeby mieć pewność, że nakładamy odpowiednią ilość kremu.

Skórę wokół oczu chronią okulary z filtrem

Nawet najlepsze kremy przeciwsłoneczne mają jedną wadę: „Nie stosować w okolicach oczu”. Naukowcy z Uniwersytetu z Liverpoolu wykazali, że aplikując krem z filtrem omijamy aż 11 proc. skóry twarzy, głównie wokół oczu, tymczasem nowotwory powiek stanowią 10 proc. wszystkich raków podstawnokomórkowych. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony należy używać okularów z filtrem UV.

Syntezę witaminy D zapewni spacer

Najlepszym źródłem witaminy D jest odpowiednio zbilansowana dieta, a codzienna 15-minutowa ekspozycja na światło słoneczne w okresie kwiecień-wrzesień zapewnia wystarczającą syntezę skórną. Jeśli podejrzewamy u siebie niedobór witaminy D, należy oznaczyć jej poziom we krwi i ewentualnie, po konsultacji z lekarzem, wdrożyć suplementację. Próba uzupełnienia niedoboru witaminy D na własną rękę, na zasadzie "troszkę witaminy D nie zaszkodzi", może skończyć się odwodnieniem, udarem słonecznym, oparzeniem słonecznym, rakiem skóry.

Oparzenie słoneczne w dzieciństwie zwiększa ryzyko raka

Nawet jedno oparzenie słoneczne w dzieciństwie zwiększa ryzyko rozwoju złośliwego raka skóry w dorosłym życiu - przypominają lekarze, podkreślając, że dzieci należy objąć szczególną ochroną przeciwsłoneczną. Pomóc mogą m.in. specjalne, zabudowane stroje kąpielowe z filtrami UV. Nie do przecenienia są również kapelusze z rondem, czapki z daszkiem i osłoną karku oraz parasole przeciwsłoneczne.

Źródło: bbc.com