Zamknij

Uwaga, upał! Seniorzy są szczególnie narażeni na odwodnienie

17.08.2018
Aktualizacja: 19.06.2021 20:27

Fala upałów jest groźna szczególnie dla osób starszych. Lekarze alarmują, że seniorzy są wyjątkowo narażeni na odwodnienie w czasie, gdy temperatura otoczenia jest naprawdę wysoka. Podeszły wiek zmniejsza wytrzymałość na upały, dlatego warto wiedzieć, że seniorzy w naszym otoczeniu mogą potrzebować wsparcia i pomocy. 

Seniorzy źle znoszą upały, bo mają mniejszą wytrzymałość i szybciej się odwadniają
fot. Shutterstock

Osoby starsze bardzo źle znoszą upały, szczególnie gdy wysoka temperatura utrzymuje się przez długi czas. Podeszły wiek zmniejsza odporność na upał, a seniorzy łatwo się odwadniają. Skutki upałów dla osób w podeszłym wieku mogą być tragiczne i mogą skończyć się nawet śmiercią.

Seniorzy są bardziej narażeni na odwodnienie, bo w mniejszym stopniu odczuwają pragnienie. Niektóre badania wskazują, że za zaburzenia pragnienia odpowiada pogarszające się z wiekiem funkcjonowanie niektórych obszarów mózgu. Przyjmowanie niewielkiej ilości płynów w czasie upałów może być niezwykle groźne dla zdrowia.

– W tym wieku szczególnie niebezpieczne jest odwodnienie, które zaburza pracę wielu narządów, m.in. nerek – mówi w rozmowie z PAP lekarz rodzinny Joanna Zabielska- Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.

Niektóre starsze osoby celowo ograniczają spożycie płynów w obawie o konieczność częstego korzystania z toalety. 

Jednak bez względu na przyczyny ograniczanie spożywania napojów jest groźne dla zdrowia i życia osób starszych, bo może prowadzić do odwodnienia organizmu. Do jego objawów zalicza się: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Seniorom grozi także udar cieplny, czyli przegrzanie organizmu. Udar może być konsekwencją odwodnienia. Gdy nastąpi nadmierna utrata płynów i elektrolitów, a do tego dojdzie wpływ wysokiej temperatury, mogą zostać zaburzone naturalne mechanizmy termoregulacji. Organizm zacznie się przegrzewać, a to grozi utratą przytomności, a nawet życia.

Do głównych objawów udaru cieplnego zalicza się: wyczerpanie, dezorientację, uczucie gorąca, zaczerwienioną i suchą skórę, pragnienie, szum w uszach i skroniach, mroczki przed oczami, zawroty i ból głowy, czasami nudności i wymioty, podwyższoną temperaturę ciała nawet powyżej 40°C, utratę przytomności. 

ZOBACZ TAKŻE: Upał i leki to złe połączenie. Wysoka temperatura może zmieniać ich działanie!

Jak chronić się przed upałem? Porady dla seniora i jego rodziny

Lekarze co roku przestrzegają osoby starsze i ich rodziny przed upałami. Seniorzy z przyczyn fizjologicznych, a nawet psychologicznych bardzo źle znoszą wysokie temperatury powietrza.

  1. Osoba dorosła powinna w czasie upałów spożywać 2-3 litry płynów dziennie. Osobom starszym należy często podawać coś do picia, nawet jeśli się o to nie upominają.
  2. Osoby starsze nie powinny w czasie upałów przebywać na zewnątrz w godzinach od 10 do 17.
  3. Upał nie sprzyja gotowaniu i często zaburza apetyt. Warto zadbać o to, by osoba starsza miała co jeść – zrobić zakupy, ugotować lub dostarczyć obiad.
  4. W ciągu dnia należy w domu zamykać okna i zasłaniać żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń. Okna najlepiej otwierać nocą, gdy temperatura powietrza jest znacznie niższa.
  5. Osoby starsze powinny unikać picia kawy, alkoholu i słodzonych napojów, bo to zwiększa ryzyko odwodnienia.
  6. Seniorzy nie powinni wychodzić z domu bez nakrycia głowy.
  7. Osoby starsze, które regularnie przyjmują leki, powinny być w stałym kontakcie z lekarzem, by sprawdzić, jaki leki mogą reagować w połączeniu z upałem.
  8. Zawroty głowy, uczucie ogarniającego gorąca, osłabienie powinny skłonić do wizyty u lekarza lub wezwania karetki. Jeśli osoba starsza źle się czuje, należy wezwać pomoc i przenieść ją w chłodne miejsce lub zastosować chłodne okłady na skórę.
  9. W czasie upałów warto zaproponować starszej osobie wspólne mieszkanie lub doglądać seniora u niego w domu, dbając o jego komfort, np. przynosząc elektryczny wiatrak.

Zobacz także

Źródło: mpips.gov.pl; zdrowie.pap.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk