Trujące rośliny na łące: Barszcz Sosnowskiego, Tojad mocny [ZDJĘCIA]

22.07.2020
Aktualizacja: 22.07.2020 12:57
Barszcz Sosnowskiego: objawy zatrucia.
fot. Shutterstock

Latem łąka jest ozdobiona wieloma kwiatami. Choć pięknie wyglądają i przyjemnie pachną, to przed spacerem powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Pewne polne rośliny powodują groźne choroby, a w niektórych przypadkach nawet śmierć. 

1. Barszcz Sosnowskiego ma działanie rakotwórcze

W tym roku można zaobserwować wysyp tego popularnego chwastu. Barszcz Sosnowskiego przypomina koper, mierzy nawet do 4 metrów wysokości i ma białe kwiaty zebrane w baldach. Jest bardzo niebezpieczny, a co gorsza szybko się rozprzestrzenia i trudno się go pozbyć. Roślina zawiera groźne furanokumaryny mające właściwości parzące i alergizujące. Wywołuje poparzenia na skórze, które pojawiają się dopiero po 30 minutach. Początkowo powoduje zaczerwienie i pieczenie, a następnie na skórze pojawiają się bolące, ropne pęcherze, które goją się nawet przez kilka lat. Ostatnie badania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku wykazały działanie rakotwórcze niektórych substancji wytwarzanych przez Barszcz Sosnowskiego. Wykazano także, że roślina może powodować wady płodu.

Sok jest parzący, a sama roślina trująca i silnie alergizująca. Przeniesienie najmniejszej ilości soku do oczu może spowodować przejściową lub nawet permanentną ślepotę. Należy spodziewać się zapalenia skóry, pojawią się pęcherze, może dojść do zapalenia spojówek. Problemy skórne przypominają oparzenie, a proces gojenie jest trudny i długotrwały.

shutterstock_1347678392

Jeśli mieliśmy kontakt z Barszczem Sosnowskiego, powinniśmy szybko przemyć skórę wodą z mydłem. W przypadku pojawienia się  na ciele niepokojących zmian trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.

Przeczytaj: Uwaga na barszcz Sosnowskiego! Z powodu upałów oparzenia są dotkliwsze

2. Tojad mocny wywołuje paraliż

Ta kwitnąca na fioletowo roślina jest bardzo groźna, ponieważ spożycie jej w dawce 2 mg może przyczynić się do śmierci. Tojad uważany jest za najbardziej trującą roślinę europejską. Już samo zerwanie i podrażnienie skóry toksycznym alkaloidem znajdującym się we wszystkich częściach rośliny może spowodować zapalenie skóry i ciężkie zatrucie. Spożycie korzenia tojadu może być śmiertelne. Równie groźny jest tojad lisi porastający wąwozy i lasy łęgowe.

Tojad mocny zawiera akonitynę, która wnika przez skórę do organizmu. Powoduje zatrucie, drętwienie, stany lękowe, a nawet paraliż serca i mięśni oddechowych.

3. Ciemiężyca biała odurza i osłabia

Ciemiężyca biała to wieloletnia roślina polna będąca pod ochroną. Rzadko pojawia się na polskich łąkach, najczęstszej możemy ją spotkać w okolicach Bieszczad.  Ma długie i szerokie liście, kwitnie na biało. Jest trująca, choć dawniej wykorzystywano ją jako środek znieczulający. Ma działanie odurzające i osłabiające. Jej przedawkowanie może spowodować śmierć.

4. Jaskier jadowity powoduje wysypkę

Jaskier często jest powszechną rośliną występującą przy łąkach, w okolicach stawów czy rzek. Ma delikatne, błyszczące, żółte kwiaty i rozłożyste listki. Sok z jego kwiatu powoduje zaczerwienie skóry, drobną wysypkę, a czasami trudne do wygojenia pęcherze. Spożycie kwiatu może wywołać zatrucie.

Przeczytaj: Kontaktowe zapalenie powiek i spojówek to reakcja na szkodliwe substancje

5. Wilcza jagoda zaburza układ nerwowy

Roślina nazywana także Belladonną przypomina jagodę. Ma wiele nazw zwyczajowych: wilcza wiśnia, wilcza jagoda, psinki, leśna tabaka, belladonna. Trujące są zarówno jej owoce, jak i liście. Zaburza układ nerwowy, pobudza, wywołuje światłowstręt, halucynacje i napady szału. Może przyczynić się do podwyższenia temperatury, a nawet śpiączki. Śmiertelną dawką jest zjedzenie około 10 owoców.

Pierwszymi objawami zatrucia jest silne pobudzenie i euforyczne halucynacje. Następnie pobudzenie nasila się aż do wystąpienia napadów szału, nierozpoznawania otoczenia, światłowstrętu, występują m.in. zaburzenia mowy, w końcu utrata przytomności i w skrajnych przypadkach zgon w wyniku porażenia oddechu podczas śpiączki. 

Źródło: psseslupsk/blueplanetbiomes

Przeczytaj: Oparzenia u dzieci - jak udzielić pierwszej pomocy?