Tańsze wakacje w Afryce? Wystarczy testować... szczepionkę na biegunkę!

Monika Piorun
25.05.2017 13:33
Tańsze wakacje w Afryce? Wystarczy testować... szczepionkę na biegunkę!
fot. Rod Waddington, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Renomowane uczelnie prowadzące badania nad szczepionką zwalczającą ostrą biegunkę złożyły nietypową ofertę dla fińskich turystów. Naukowcy poszukują wolontariuszy chętnych do wypróbowania działania nowego preparatu podczas 2-tygodniowego pobytu w Beninie.

W biurach podróży rzadko można natrafić na atrakcyjną ofertę wyjazdu do Afryki Zachodniej. Badacze z Uniwersytetu w Helsinkach, szwedzkiego Uniwersytetu w Gothenburgu oraz amerykańskiego John Hopkins University wpadli na to, by znaleźć śmiałków gotowych połączyć przyjemne z pożytecznym i przetestować działanie nowej szczepionki ratującej życie wielu ludzi.

Wystarczy tylko mieć od 18 do 65 lat i być zdrowym. Za 2-tygodniowy pobyt w mieście Grand Popo w Beninie trzeba zapłacić 1600 euro. Oferta reklamowana jest jako "tanie wakacje w Afryce". Skierowana jest głównie do Finów, ponieważ w mieście Grand Popo, gdzie mają przebywać wolontariusze, znajduje się fińsko-afrykański ośrodek kulturalny Ville Karo, który ma czuwać nad tym, by turyści zobaczyli dziką przyrodę i atrakcje znajdujące się poza szlakami turystycznymi.

Promocja na wakacje, gratis - szczepionka

W testach nowego preparatu chroniącego przez pałeczkami okrężnicy (Escherichia coli) wywołującymi śmiertelnie niebezpieczne tropikalne biegunki (nazywane często "biegunką podróżnych", "zemstą Montezumy" lub "klątwą faraona") może wziąć udział ok. 800 uczestników. Zostaną oni podzieleni na grupy liczące po 30 osób. Zaszczepionych zostanie tylko połowa badanych. Reszcie podane będzie placebo. 

Badacze podkreślają, że dotychczasowe wyniki badań były bardzo pomyślne i nie ma obaw, by zacząć testować nowe szczepionki na ludziach.

Preparat o nazwie "Etvax" został opracowany przez międzynarodowy zespół ekspertów we współpracy z firmą farmaceutyczną Scandinavian Biopharma a prace badawcze były finansowane m.in. przez fundację Billa i Melindy Gatesów.

W 2016 roku rozpoczęcie prac nad stworzeniem podobnej szczepionki ogłosił Pentagon. Amerykański Departament Obrony wydał na ten cel aż 2 mln dolarów tłumacząc, że mikroby prowadzące do ostrych biegunek stanowią zagrożenie dla żołnierzy, obniżając ich zdolność do bycia w stałej gotowości bojowej.

Zobacz także

źródło: Yle Uutiset/Rzeczpospolita

Zobacz także

Zagłosuj

Czy zdecydował(a)byś się na promocyjny wyjazd do Afryki, podczas którego trzeba by testować nową szczepionkę?

Liczba głosów:

Jedziesz na egzotyczne wakacje? Uważaj na superbakterie

___

zdrowie.radiozet.pl/π