Zamknij

Skok na główkę może skończyć się tragicznie. Jak uniknąć zagrożenia?

27.06.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 22:47

Skaczesz na główkę w miejscach dzikich, niebezpiecznych? Może grozić Ci kalectwo! Nawet doświadczeni, profesjonalni pływacy nie skaczą do wody nie sprawdzając wcześniej dna. Jeden skok może bowiem zaważyć na dalszym życiu człowieka. Nieumiejętnie wykonany skok lub skok do zbyt płytkiej wody może skutkować uszkodzeniem kręgosłupa i rdzenia kręgowego. To przepis na trwałe kalectwo. Dlatego zastanów się kilka razy, zanim zdecyduje się skoczyć do nieznanej wody.

skok na główkę - jakie konsekwencje
fot. Paul Prescott/Shutterstock

Czasami ten jeden skok wystarczy, by młody człowiek został na zawsze przykuty do wózka. Skoki na główkę, tak bardzo popularne nie tylko na basenach, ale także nad jeziorami i rzekami, bywają wyjątkowo zdradliwe. Każdego roku, szczególnie latem, tysiące młodych ludzi łamie kręgosłupy w wyniku skoków do wody.

Przyczyną kalectwa jest sam skok, ale do brawury skłania zazwyczaj alkohol, narkotyki, a także chęć popisania się przed znajomymi. Kąpiel w miejscach niestrzeżonych, nieprzystosowanych lub niesprawdzonych może skończyć się tragicznie. Większość wypadków wynika z niesprawdzenia dna, które zazwyczaj jest zbyt płytkie, by skaczący na główkę mógł wyjść z tego cało.

Czym może grozić skok na główkę?

Skok do nieznanej wody może skończyć się kalectwem. Zbyt płytkie dno gwarantuje często, że skok wykonany z pewnej odległości i z pewną siłą skończy się urazem kręgosłupa i głowy.

W niektórych przypadkach skok na główkę może skończyć się urazem kręgosłupa bez uszkodzenia rdzenia kręgowego. To scenariusz optymistyczny, bo poszkodowany może wtedy poruszać kończynami i ma czucie. Jeśli natomiast pomoc nie zostanie udzielona prawidłowo, może dojść do uszkodzenia rdzenia przez złamany kręgosłup. Dlatego pomoc - szybka i odpowiednia, jest tak ważna i może uratować zdrowie człowieka.

Jeśli nie dojdzie do uszkodzenia rdzenia kręgowego, rokowania są zazwyczaj całkiem dobre. W przy urazie kręgosłupa, bez uszkodzenia rdzenia, wykonuje się zazwyczaj operację usztywniającą kręgosłup śrubami i prętami lub wszczepia implant. W niegroźnych przypadkach wystarczy czasami noszenie gorsetu usztywniającego.

Zobacz także

Znacznie gorzej kończą się skoki, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Najczęściej występujące porażenie na wysokości szóstego kręgu szyjnego, gwarantuje zazwyczaj, że poszkodowany zachowa kontrolę nad mięśniami odwodzącymi ramiona, czy zginaczami łokcia. Może wykonywać minimalne ruchy ramionami.

Rzadsze, choć znacznie poważniejsze, uszkodzenia kręgosłupa w wysokim odcinku - w pierwszym, drugim i trzecim kręgu szyjnym - oznaczają porażenie czterokończynowe, czyli niemożność poruszania kończynami górnymi i dolnymi.

Najpoważniejsze przypadki obejmują zarówno porażenie czterokończynowe, jak i zaburzenie pracy układu oddechowego. Niestety, osoby po takich urazach wymagają podłączenia do respiratora, który będzie za nich oddychał.

Rdzeń kręgowy przekazuje płynące z mózgu informacje, dzięki którym można poruszać nogami i rękami, czuć dotyk, ból, temperaturę i panować nad czynnościami fizjologicznymi. Uszkodzenie rdzenia może sprawić, że człowiek straci wszystkie te zdolności.

Jak udzielić pierwszej pomocy po wypadku?

Jeśli człowiek po skoku do wody nie wypływa, należy szybko wydobyć go na powierzchnię wody, ułożyć na plecach i unieruchomić głowę. Nie wolno osoby poszkodowanej wyciągać z wody na siłę za ręce i nogi, a także brać jej na ręce.

Należy niezwłocznie zawiadomić pomoc (numer 112), ale nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów podczas udzielania pomocy. Trzeba upewnić się, czy człowiek oddycha. Jeśli tak, można zaczekać na przybycie pomocy. Jeśli nie, osobę poszkodowaną trzeba wyciągnąć na brzeg, unieruchomić głowę i rozpocząć reanimację.

Wyjątkowo ważne jest odpowiednie obchodzenie się z osobą poszkodowaną. Absolutnie nie wolno ciągnąć człowieka za ręce i nogi, a także zmieniać drastycznie położenia ciała. Głowa musi być koniecznie unieruchomiona. Do zrobienia kołnierza można wykorzystać bluzę lub ręcznik.

Jak uniknąć kalectwa skacząc do wody?

  1. Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających! Najczęściej toną osoby będące pod wpływem alkoholu i/lub narkotyków.
  2. Nie skacz do wody tuż po opalaniu, to możesz grozić szokiem termicznym. Zanim zanurzysz się w wodzie, postaraj się ochłodzić okolice serca, karku i twarz.
  3. Nie skacz do wody poza miejscami do tego wyznaczonymi!
  4. Pływaj i skacz tylko w miejscach, które są do tego przystosowane i nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa ratownik.
  5. Pamiętaj, nie tylko skok na główkę może źle się skończyć. Każdy skok do wody wykonany nieumiejętnie i w nieodpowiednim miejscu, może skończyć się tragicznie.
  6. W miarę możliwości oceń, jakie jest dno, czy są na nim przeszkody. Staraj się jednak unikać nieoznakowanych kąpielisk i miejsc nie przeznaczonych do skakania.
  7. Nie skacz, gdy nie masz odpowiednich umiejętności i nie umiesz tego skoku wykonać. Skok źle wykonany zawsze będzie niebezpieczny.
  8. Nie wchodź do wody, gdy widzisz wywieszoną na kąpielisku czerwoną flagę.

Skok do wody powinien być zaplanowany, a odległość skoku z góry określona. Skok zbyt daleki, czyli tzw. "decha" charakteryzuje się jednoczesnym kontaktem z wodą większej części ciała, głównie brzucha i górnej części nóg. Skok daleki może skończyć się obiciem, siniakami i krwiakami. Natomiast skok zbyt bliski może skończyć się nadmiernym wygięciem kręgosłupa, objawiającym się nieprzyjemnym bólem, trwającym kilka dni.

Zobacz: Zaczynają się wakacje! GIS podaje, na co warto uważać

Skok na główkę? Tylko w basenie i tylko wtedy, gdy masz odpowiednie umiejętności. Nie ryzykuj, jeśli nie umiesz dobrze pływać, nie znasz dna lub nie umiesz skakać na główkę.

Źródło: życie-inwalidy.pl; niepelnosprawni.pl; pomorska.pl