Sinice: największy wróg plażowicza. Czym grozi spotkanie z sinicami?

Natalia Kovacs
13.08.2015 08:27
Sinice w jeziorze i morzu

Sinice to organizmy samożywne, nazywane inaczej cyjanobakteriami. Mogą zakwitnąć pod każdą szerokością geograficzną. Ponieważ są bardzo odporne na niekorzystne warunki, takie jak wysoka temperatura czy kwaśne podłoże, spotkamy je niemal w każdym środowisku.

Sinice najlepiej rozwijają się w zanieczyszczonej morskiej wodzie, dlatego tak często pojawiają się w Bałtyku. Ich rozwojowi sprzyja wysoka temperatura i brak wiatru. Sinice występują także w jeziorach. 

Organizmy te wytwarzają toksyczne substancje, głównie mikrocystyny, których do tej pory wyodrębniono 50 rodzajów. Najbardziej niebezpieczne to: 

  • endoioksyna – odpowiedzialna za objawy podrażnienia skóry, żołądka, jelit i spojówek,
  • cylindrospermopsyna – powolnie działająca toksyna niebezpieczna dla wątroby i nerek,
  • saksitoksyna – mająca cechy neurotoksyn, powodująca porażenie mięśni z następstwem uduszenia wskutek niewydolności oddechowej,
  • mikrocystyna, nodularyna – uszkadza i niszczy hepatocyty.

Jak rozpoznać, że w wodzie są sinice?

Woda, w której zakwitły sinice, jest mętna i zielona, z charakterystyczną białą pianą przy brzegu. Nad zbiornikiem unosi się nieprzyjemny, zgniły zapach. To sygnał, że należy powstrzymać się od kąpieli.

Na popularnych kąpieliskach sprawa jest prosta. Jeśli w wodzie występują sinice, Sanepid decyduje o zamknięciu plaży. Nad wodą pojawia się wtedy czerwona flaga. Informację o niebezpiecznych kąpieliskach znajdziemy również w Internecie. 

Objawy zatrucia sinicami

Do zatrucia sinicami może dojść poprzez kontakt skóry z toksynami, a także przez wypicie skażonej wody. Objawy zatrucia to najczęściej:

Co robić, jeśli dojdzie do zatrucia sinicami?

Jeśli doszło do kontaktu z toksynami sinic, trzeba dokładnie spłukać całe ciało chłodną wodą. Strój kąpielowy lub ubranie, które miało kontakt ze skażoną wodą, należy zdjąć i uprać. Konieczna jest wizyta u lekarza.

Zatrucie sinicami może mieć bardzo poważne konsekwencje. To nie tylko nieprzyjemne pieczenie i ból. W wyniku kontaktu z toksynami może dojść do uszkodzenia wątroby, dlatego problemu nie wolno zlekceważyć. 

Zobacz także

Źródło: Wikipedia.pl/Wsse.gda.pl