Zamknij

Raport: zatrucie grzybami w Polsce. Ile osób zatruło się w 2019 roku?

07.09.2020 11:57
Zatrucie grzybami - statystyki
fot. Shutterstock

W Polsce, w przeciwieństwie do wielu innych krajów, zbieranie grzybów w lasach jest legalne. Każdy może iść z koszykiem i szukać ulubionych grzybów, gdy przyjdzie już na nie pora. Niestety wiele osób przecenia swoje umiejętności. Co roku do szpitali trafiają amatorzy grzybów, którzy zatruli się domowym posiłkiem.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował dane dotyczące zatruć grzybami w Polsce w 2019 roku. Krajowy rejestr zatruć grzybami prowadzony jest w Oddziale Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Raport: zatrucia grzybami w Polsce

Z raportu GIS wynika, że w 2019 roku 27 osób zatruło się w Polsce grzybami, a 25 z nich hospitalizowano. 

W ubiegłym roku liczba przypadków zatruć grzybami była większa niż w latach 2017 i 2018, ale znacząco mniejsza niż w 2016. W roku 2018 zanotowano 16 przypadków, w roku 2017 – 24, a w 2016 r. – 46 zatruć.

Najwięcej przypadków zatruć grzybami, aż siedem, zanotowano w Lubelskiem, a także w pomorskim i łódzkim – po cztery zachorowania.

Zatrucia były wynikiem spożycia m.in. muchomora zielonawego (sromotnikowego), muchomora czerwonego i muchomora plamistego.

ZOBACZ: Grzyby trujące w Polsce podobne do jadalnych - atlas grzybów i ciekawostki [ZDJĘCIA] 

Zatrucie grzybami: objawy

Podejrzane są wszystkie nietypowe objawy występujące po zjedzeniu posiłku z grzybami. Istotne są przede wszystkim: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha - są to typowe objawy zatrucia.

Jednak objawy zatrucia grzybami mogą być nietypowe, niezwiązane z przewodem pokarmowym. Toksyny grzybów mogą bowiem zaatakować układ nerwowy wywołując problemy neurologiczne, nawet halucynacje. Do tego typu objawów zalicza się: obfite poty, łzawienie, bóle głowy, zaczerwienienie twarzy, uczucie gorąca, zaburzenia widzenia, spadek ciśnienia, zapaść.

Wszelkie niepokojące objawy występujące po spożyciu grzybów powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem.

Źródło: PAP