Zamknij

Poradnik: Na co zwrócić uwagę korzystając z publicznego basenu?

Monika Piorun
30.06.2017 19:53
Poradnik: Na co zwrócić uwagę korzystając z publicznego basenu?
fot. og1027, pixaby.com, CC0 Public Domain

Latem częściej korzystamy z kąpielisk na powietrzu. Niestety nie wszystkie są sterylnie czyste. Kilka prostych wskazówek może pomóc Ci uchronić się od nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą grozić po wizycie na miejskiej pływalni.

Mętna woda... zdrowia nie doda?

Zanim wejdziesz do basenu, oceń, jaki kolor ma woda, w której zamierzasz się kąpać. Jeśli jest mętna i ma nieco zielonkawą barwę - świadczy to o obecności drobnoustrojów, które mogą doprowadzić w naszym organizmie do infekcji. Niektórzy są na nie bardziej podatni. Osoby cierpiące na alergie skórne powinny wtedy zrezygnować z kąpieli. 

Gdy zauważymy, że ściany niecki basenu, w którym zamierzamy pływać, pokrywa śliska warstwa - wskazuje to na to, że w niecce są glony, które stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów.

Warto też uważnie przyjrzeć się ścianom basenu - szorstki osad świadczy o tym, że osadził się na nich wapń, przez co woda może być twarda i łatwiej wtedy o podrażnienia skórne. Woda w akwenie powinna stale cyrkulować (zwróćmy uwagę na kratki przelewowe).

Od nadmiaru chloru do zapalenia spojówek

Intensywny zapach chloru będzie dla nas potwierdzeniem, że możemy narazić się na zapalenie spojówek - zwłaszcza, jeśli jesteśmy na nie podatni. W takim przypadku lepiej wybierać kąpieliska z wodą ozonowaną.

Siedliskiem patogenów i drobnoustrojów chorobotwórczych mogą być wszystkie powierzchnie, które są stale wilgotne, dlatego po kąpieli lepiej nie przesiadywać w mokrym kostiumie na ławeczkach lub leżakach koło basenu. Powinniśmy wytrzeć się do sucha i siadać wyłącznie na własnym ręczniku (innym niż ten, którym się wycieraliśmy). 

Ciepło i wilgotno, czyli tak jak lubią grzyby

ONA
fot.
fot. Jill111, Pixaby.com/CC0 Public Domain

Większość basenów posiada specjalne spryskiwacze ze środkami przeciwgrzybicznymi, którymi możemy opryskać stopy. Lepiej jednak nie biegać boso wokół basenu i z uwagi na ryzyko zarażenia grzybicą - zawsze mieć na nogach klapki. Nie narażajmy też innych na to, by zarazili się od nas naszymi patogenami.

Jeśli zauważymy, że toalety udostępnione dla osób korzystających z basenu nie są czyste, możemy nabrać podejrzeń co do jakości higieny w całym obiekcie.

Naturalne probiotyki

Latem warto wzbogacić swoją dietę w jogurty bogate w żywe kultury bakterii lub suplementy zawierające szczepy bakterii probiotycznych, które wzmacniają naszą florę bakteryjną - dzięki czemu możemy być bardziej odporni na różnego typu infekcje. 

Dodatkowa ochrona w postaci tamponu dla kobiet

Niektóre kobiety w celu ochrony przed zakażeniem niepożądanymi drobnoustrojami, aplikują sobie przed wizytą na publicznym kąpielisku tampony. Zdania ekspertów na ten temat są podzielone. Część specjalistów poleca tę metodę jako dodatkową ochronę przed bakteriami. Inni natomiast twierdzą, że sama aplikacja tamponu doprowadza do mikrouszkodzeń nabłonka pochwy, przez co panie stają się bardziej podatne na wniknięcie zarazków.

Dla niektórych pań godnym polecenia rozwiązaniem może być wyposażenie się w preparaty dopochwowe, dostępne w aptekach bez recepty. Zawierają one pałeczki kwasu mlekowego, wzmacniające budową prawidłowej mikroflory pochwy.

Pamiętajmy, że jeśli po wizycie na basenie zauważymy u siebie swędzącą wysypkę lub swędzące podrażnienie okolic intymnych, powinniśmy się niezwłocznie udać po pomoc do lekarza specjalisty - ginekologa, dermatologa itp. W przypadku zapalenia spojówek z powodu nadmiernej ilości chloru w wodzie, polecany jest kontakt z okulistą. 

Zobacz także

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π