Zamknij

Permetryna – najskuteczniejszy sposób na kleszcze. Nowe odkrycie Amerykanów

Monika Piorun
28.05.2018 12:27
Permetryna, kleszcze, Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), borelioza, choroby odkleszczowe, kleszczowe zapalenie mózgu
fot. Shutterstock

Odzież spryskana permetryną najlepiej chroni przed ukąszeniem wszystkich gatunków kleszczy – twierdzi Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC). Dotąd z tego biobójczego środka najczęściej korzystała armia podczas misji wojskowych.

Co może zapewnić nam najlepszą ochronę przed kleszczami i w największym stopniu zminimalizować ryzyko ukąszenia przez te drobne pajęczaki? Eksperci z CDC na łamach „ Journal of Medical Entomology” przedstawili najnowsze wyniki wieloletnich badań, które potwierdziły, że rozwiązanie, z którego dotąd korzystało głównie wojsko podczas misji w lasach tropikalnych oraz rolnicy do walki z insektami, jest skuteczniejsze niż wszystkie pozostałe sposoby używane w tym celu powszechnie na świecie. Testy przeprowadzone przez Amerykanów potwierdziły, że materiały impregnowane permetryną sprawdzają się pod tym względem lepiej niż inne popularne metody ochrony przed kleszczami.

Przeczytaj: Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Permetryna – najlepszy środek do ochrony przed kleszczami 

Permetryna to związek organiczny, który ma działanie biobójcze. Czerpana jest z ekstraktu kwiatu chryzantemy. Choć jej właściwości owadobójcze znane są od późnych lat siedemdziesiątych, to nadal naukowcy badają jej wpływ na różne inne gatunki.

Mimo że dla człowieka jest zupełnie obojętna (wykazuje niską toksyczność zarówno wśród ludzi, jak i większości zwierząt), to jednak m.in. dla kleszczy jest zabójcza. Doskonale radzi sobie zarówno z dorosłymi osobnikami, jak i młodymi nimfami uważanymi za szczególnie niebezpieczne ze względu na to, że łatwiej rozprzestrzeniają choroby odkleszczowe i dłużej żywią się krwią.

Testy specjalistów z CDC potwierdziły, że permetryna doskonale radzi sobie nie tylko z trzema najpopularniejszymi w USA gatunkami kleszczy (Ixodes scapularis, Dermacentor variabilis czy Amblyomma americanum), ale także np. z komarami, wszami, pchłami, meszkami czy świerzbowcami.

Jak działa permetryna?

Mimo że dla człowieka i większości zwierząt (prócz kotów) permetryna jest obojętna, to jednak kleszcze w zetknięciu ze spryskaną nią odzieżą albo zdychają, albo doznają porażenia, które uniemożliwia im kąsanie i sprawia, że stają się ospałe. Według ekspertów z amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) środek ten zapewnia nam najlepszą ochronę przed atakiem kleszczy. Wystarczy spryskać nim odzież (np. koszule, spodnie czy skarpetki) – najlepiej na powietrzu, a nie w zamkniętych pomieszczeniach. Aerozolami zawierającymi permetrynę można impregnować też moskitiery, namioty, buty, mundury itp. Po aplikacji należy zostawić materiał do wyschnięcia na około 2-4 godziny. Specjaliści ostrzegają jednak, że choć permetryna dla człowieka lub psów jest obojętna, to w postaci ciekłej jest trująca dla kotów, dlatego trzeba uważać, by nie miały z nią kontaktu.

Zobacz, jak kleszcze zachowują się, jeśli mają kontakt z odzieżą spryskaną permetryną!

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

W Stanach Zjednoczonych w wielu miejscach można zakupić specjalną odzież, która jest już zaimpregnowana permetryną. Zachowuje swoje właściwości do około 50 prań. Powszechnie korzysta z niej nie tylko amerykańskie wojsko, ale także leśnicy, rolnicy oraz osoby, które są szczególnie narażone m.in. na  atak kleszczy. W Polsce można nabyć takie ubrania w specjalistycznych sklepach dla leśników, myśliwych lub wędkarzy oraz za pośrednictwem sklepów internetowych.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Science Daily/ Journal of Medical Entomology

_____

zdrowie.radiozet.pl/π