Zamknij

Masz tę grupę krwi? Będą Cię częściej kąsać komary!

Monika Piorun
09.08.2017 18:26

Komarzyce są w stanie wychwycić sygnał chemiczny z zakodowaną informacją o naszej grupie krwi. Wysyła go aż 85 proc. ludzkości - to właśnie ta grupa statystycznie najczęściej pada ofiarą tych małych krwiopijców.

East News

Jakie czynniki sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na ukąszenia komarów? Od lat zdania na ten temat wśród naukowców były podzielone. Prof. Jonathan Day - entomolog z Uniwersytetu Stanowego na Florydzie, który przez ostatnich 10 lat próbował ustalić, dlaczego niektórych komary - a właściwie komarzyce - gryzą częściej, twierdzi, że może mieć to związek m.in. z naszą grupą krwi. 

Słodka krew... dla komarów

  • I. grupa krwi "0"
  • II. grupa krwi "B"
  • III. grupa krwi "A"

Wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem prof. Day wskazują na to, że właściciele grupy krwi 0 niemal dwukrotnie częściej są kąsani przez komary niż osoby z grupą krwi A. Środkowe miejsce w tej klasyfikacji zajmują ludzie z grupą krwi B - reszta plasuje się na dalszej pozycji w komarzym menu. Dlaczego tak się dzieje?

Naukowcy z Florydy uważają, że aż 85 proc. ludzkości jest w stanie wysyłać sygnał chemiczny świadczący o danej grupie krwi, który potrafią w specyficzny sposób odbierać komary. To właśnie na nich najczęściej żerują te owady i jeśli pojawią się w ich zasięgu - będą dla nich stanowić "łakomy kąsek". Tylko 15 proc. z nas ma genetyczne predyspozycje do tego, by nie ujawniać tej informacji.

Ze względu na to, że komarzyce są instynktownie "zakodowane" na to, by szukać najlepszego źródła pożywienia potrzebnego im do tego, by mogły składać jaja, nie każdy rodzaj ludzkiej krwi "smakuje" im tak samo.

Właściciele grupy krwi "0" - uważanej za najstarszą, wykształconą już u człowieka pierwotnego i kultur zbieracko-łowieckich, są odbierani przez komarzyce jako najatrakcyjniejszy łup, który zwiększa ich szanse na przetrwanie.

Zobacz także

Dlaczego niektórych częściej gryzą komary?

Oprócz grupy krwi odpowiedź na to pytanie może się kryć m.in. w składzie naszego potu. Im w jego składzie jest wyższy poziom kwasu mlekowego, moczowego, cholesterolu i steroidów oraz amoniaku, tym bardziej - zdaniem niektórych badaczy - jesteśmy podatni na ukąszenia tych owadów. Teoretycznie najczęściej komary powinny nas gryźć podczas uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Spocone ciało - zwłaszcza w trakcie treningu - wydziela tych substancji więcej niż w stanie spoczynku. 

Komarzyce uwielbiają też... kobiety w ciąży. Dlaczego? Okazuje się, że wabi je wydychany przez panie spodziewające się dziecka dwutlenek węgla, którego ze względu na podwyższoną temperaturę ciała (o pół stopnia) usuwają o 21 proc. więcej niż reszta populacji. Komary są w stanie wyczuć go nawet z dużych odległości. Innym wyjaśnieniem tej zależności są hormony - a zwłaszcza te z grupy estrogenów (estradiol). To właśnie dlatego na ukąszenia komarów skarżą się częściej kobiety niż mężczyźni. Komarzyce reagują na żeńskie hormony płciowe.

Ci, którzy zastanawiają się, z jakiego powodu komary najczęściej gryzą nas np. w kostki, dolne partie nóg a nawet w stopy, powinni wiedzieć, że przyczyną tego zjawiska jest większa liczba drobnoustrojów, jakie występują zwykle na tych partiach ciała. Obecność bakterii przyciąga komary, które lubią bytować w takim środowisku.

Jeśli nie chcemy, by pogryzły nas komary - lepiej nie spożywajmy alkoholu w miejscach, w których "grasują" ci mali krwiopijcy. Wysokoprocentowe trunki sprawiają, że wzrasta ciśnienie naszej krwi i temperatura naszego ciała się podwyższa, przez co mamy większe szanse na to, że się spocimy i... staniemy ofiarą komarów. 

Zobacz także

_______

zdrowie.radiozet.pl/π