Zamknij

Noś odblaski, to może uratować życie – apeluje policjant

29.09.2022
Aktualizacja: 29.09.2022 10:20

Noszenie odblasków po zmroku zmniejsza ryzyko wypadku z udziałem pieszych. Dowiedz się, jak prawidłowo zakładać odblaski.

Odblaski ratują życie
fot. Shutterstock

– Noszenie odblasków po zmroku może uratować życie. To ważne, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy coraz wcześniej robi się ciemno – powiedział w Radiu ZET Kamil Wnukowski, policjant z województwa łódzkiego, i tłumaczy: – Po zmroku kierowca może dostrzec pieszego z odległości około 25 metrów od maski samochodu. Ale jeśli pieszy ma na sobie chociaż jeden odblask, wtedy jest widoczny już z odległości nawet 150 metrów.

Ze statystyk policyjnych wynika, że najwięcej wypadków z udziałem pieszych zdarza się w okresie od października do stycznia. Odblaski mogłyby zapobiec wielu z tych zdarzeń.

shutterstock_1716275404_grafika
fot.

Shutterstock

– Zakładając odblaski, oczywiście nie będziemy mieli pewności, że unikniemy potrącenia. Ale to nie oznacza, że nie warto tego ryzyka ograniczyć – tłumaczy Kamil Wnukowski w rozmowie z Mateuszem Szkudlarkiem, ale dodaje również: – Jednak nie wystarczy odblask mieć, trzeba go jeszcze prawidłowo założyć. To nie jest tak, że zakładamy je gdziekolwiek, najlepiej jak najniżej, tak aby dosięgały je samochodowe światła.

Odblaski mogą mieć różną formę: kamizelki, opaski czy zawieszki.

Źródło: Radio ZET