Zamknij

Niemieccy badacze: "W Odrze wykryto Prymnesium parvum". Co warto wiedzieć?

19.08.2022 15:54

Niemieckie badanie potwierdziło obecność Prymnesium parvum w Odrze. To gatunek alg, które dają toksyczne zakwity zabójcze dla ryb i innych organizmów żyjących w wodzie. Czy tzw. złote algi są niebezpieczne dla ludzi? Sprawdź, co warto wiedzieć o Prymnesium parvum.

Śnięte ryby w Odrze
fot. ROBERT STACHNIK/REPORTER

Niemiecki Instytut Leibniza do spraw Ekologii Wód Słodkich i Rybołówstwa Śródlądowego (IGB) wydał komunikat dotyczący katastrofy ekologicznej w Odrze. Niemieccy naukowcy potwierdzili, że w wodzie znajduje się Prymnesium parvum, gatunek glonów zwany złotymi algami. 

- Naukowcy tropią obecnie silną toksynę, która może być wytwarzana przez gatunek alg Prymnesium parvum. IGB była w stanie wykryć tę glon w dużych ilościach w próbkach wody z Odry. Ważne: Nawet jeśli to podejrzenie się potwierdzi, nie jest to zjawisko naturalne, ale zdecydowanie problem spowodowany przez człowieka - napisano w komunikacie na stronie Instytutu. 

- Typ glonów w rzeczywistości występuje tylko w wodach słonawych i wymaga wyższej zawartości soli, która naturalnie w ogóle nie występuje na dotkniętym odcinku Odry. Jednak na oficjalnym poziomie pomiarowym Państwowego Urzędu Ochrony Środowiska we Frankfurcie nad Odrą od około dwóch tygodni mierzone są masowo zwiększone ładunki soli nienaturalnej, która musi mieć swój początek w górnym biegu rzeki. (...) Jeśli wysoce zasolona, ciepła i bogata w składniki odżywcze woda pozostawałaby w tych zbiornikach przez dłuższy czas z powodu zrzutów przemysłowych, byłoby to równoznaczne z bioreaktorem do hodowli słonawych glonów wodnych - wyjaśnił w komunikacie naukowiec z IGB, dr Jan Köhler, który zajmuje się badaniem glonów.

ZOBACZ: Woda w Odrze zagraża ludziom. Ekspert: staje się bombą biologiczną 

Złota alga Prymnesium parvum - czy zagraża zdrowiu ludzi?

Toksyny Prymnesium parvum określa się mianem ichtiotoksyn. Gatunek ten wytwarza i wydziela do wody toksyny zabójcze dla ryb i innych zwierząt wodnych oddychających skrzelami.

Toksyny zmieniają przepuszczalność błon komórkowych, co skutkuje uszkodzeniem skrzeli. Zatrute toksynami ryby krwawią ze skrzeli, wytwarzają więcej śluzu. Całkowicie zmieniają zachowanie, opadając na dno lub próbując czerpać powietrze z atmosfery, lub nawet wydostać się na brzeg zbiornika wodnego.

Uważa się, że algi nie są groźne dla ludzi. Nie ma jednak wystarczających dowodów naukowych, by jednoznacznie stwierdzić, że nie ma zagrożenia dla zdrowia organizmów lądowych - zwierząt i ludzi. Groźne jest natomiast spożywanie wody, w której znajdują się martwe organizmy (rozkładające się ryby, małże, inne zwierzęta) i kąpanie się w niej, a także spożywanie martwych ryb, ponieważ może to grozić zatruciem pokarmowym. Zakwity powodowane przez Prymnesium parvum wiążą się z rozwojem różnych bakterii.

Źródło: New Mexico State University (pubs.nmsu.edu)