Rozszerzona rzeczywistość w aplikacjach przydatnych podczas podróży

Monika Piorun
13.07.2016 19:17
Rozszerzona rzeczywistość w aplikacjach przydatnych podczas podróży
fot. Dostęp do istotnych informacji ma decydujące znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i jakości wypoczynku. Co powinniście zainstalować na smartfonie przed wyjazdem

Dostęp do istotnych informacji ma decydujące znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i komfortu podróży. Przez to, że świat opanowały nowe Pokemony, możemy się spodziewać, że system, który umożliwił ich globalny sukces, wkrótce zmieni także oblicze programów ułatwiających proste wyszukiwanie wiadomości przydatnych w czasie każdego wakacyjnego wyjazdu. 

Mapa, tłumacz, wyszukiwarka lotów, wolnych pokojów w hotelach, rozkład jazdy, lista ciekawych wydarzeń w okolicy i prognoza pogody. Dzięki najnowszym technologiom wszystko, co powinieneś wiedzieć poruszając się po nieznanej okolicy, znajduje się dosłownie w zasięgu ręki na ekranie Twojego telefonu komórkowego.

Do tej pory wystarczył tylko system Android lub iOS, jednak oprócz dobrze znanych już aplikacji, w tej chwili najciekawsze wydają się te, które wykorzystują system Augmented Reality (AR), czyli tzw. rzeczywistości rozszerzonej, stwarzającej wrażenie przenikania wirtualnego świata wprost przed nasze oczy.

Choć mechanizm ten znany jest już od kilku lat, dopiero gigantyczny sukces gry Pokemon GO, którą można pobrać za darmo, może sprawić, że nowy sposób prezentowania i wyszukiwania informacji na ekranach naszych telefonów, rozwinie się w takim kierunku, który do tej pory bardziej kojarzył się nam z filmami science fiction niż z normalnym życiem. Właściwie już doświadczamy kolejnego etapu rewolucji technologicznej.

Przeczytaj: Na czym polega Pokemon GO?

Nieznośna lekkość wirtualnego bytu

Na reakcje rynku na wprowadzenie na masową skalę systemu rozszerzonej rzeczywistości nie trzeba będzie długo czekać. Poprzez AR będziemy mieć dostęp do tak wielkiej ilości szczegółów opisujących nasze otoczenie, że właściwie za chwilę okaże się, że w przestrzeni wirtualnej jest zdecydowanie więcej miejsca na reklamy niż w starej, dobrej przestrzeni miejskiej, która do tej pory wydawała się idealna do prezentowania wielkoformatowych bannerów. 

Nowy typ użytkowników, do których będzie możne dopasować spersonalizowane treści, zaprezentuje dobrane specjalnie dla nas kampanie reklamowe oraz szczegóły, które mogą nas zainteresować w otoczeniu. Pewnie jeszcze zanim zrozumiemy, co się dookoła nas dzieje, z nowego systemu skorzysta Facebook i przedstawi nam osoby, które siedzą obok nas w kawiarni czy restauracji.

Czy to wszystko przez nową wersję Pokemonów? Niekoniecznie, ale trudno się nie zgodzić, że ich gigantyczny sukces wymusi w naszym otoczeniu nieuchronne zmiany.

Przeczytaj: Brakuje Ci ruchu? Pokemony zmuszą Cię do aktywności!

W sieci już pojawiły się informacje o sponsorowanych lokalizacjach, które miałyby kierować użytkowników w konkretne miejsca. Firmy już ustawiają się w kolejkach, by ich siedziby zostały odpowiednio wyeksponowane wśród graczy goniących trójwymiarowe stworki. 

Dla osób, które nie mają czasu na zabawę w dziecinną grę podczas zwiedzania nowych miejsc, dużo bardziej przydadzą się inne aplikacje. Zobaczcie przegląd najciekawszych z nich. Już wkrótce może się okazać, że nie będziecie się w stanie bez nich obejść podczas każdej wyprawy w nieznane miejsce!

Skanery rzeczywistości rozszerzonej

Wikitude World Browser to narzędzie pozwalające przy pomocy wbudowanej w smartfon kamery łączyć świat wirtualny z widokiem, jaki mamy przed swymi oczami i w prosty sposób wyświetlać nam na ekranie wszystkie niezbędne informacje, które możemy uzyskać za pomocą anglojęzycznej wersji Wikipedii.

Na podobnej zasadzie działają także takie aplikacje jak Google Goggles, przydatny kierowcom Wikitude Drice (który rzeczywistość rozszerzoną wykorzystał na potrzeby nawigacji samochodowej) czy Twitter 360 pozwalający na zaobserwowanie w najbliższej przestrzeni "tweetujących" osób.

Zdecydowanie godny polecenia jest też Layar, czyli aplikacja, która wskaże nam, w którym budynku znajdują się ważne dla nas urzędy, ośrodki zdrowia, a nawet mieszkania do wynajęcia oraz ich ceny.

Wszystkie informacje zbierane są na podstawie aktualnych baz danych pochodzących z książek telefonicznych, hot spotów i geolokalizatorów.

Dużo frajdy wszystkim użytkownikom aplikacji może sprawić też RECOGNIZE, umożliwiający automatyczne połączenie fotografii wykonywanych za pomocą naszych telefonów z informacjami dostępnymi w sieci.

Spakuj się i dobrze zaplanuj podróż

aplikacje_podróż

fot. East News

PackPoint travel packing list

Zanim wyjedziesz na upragniony urlop, musisz określić miejsce, do którego się udajesz. 

Dzięki PackPoint travel packing list reszta przygotowań do mniej lub bardziej egzotycznej przygody pójdzie jak z płatka.

Darmowa aplikacja podpowie, co powinieneś mieć przy sobie, by po przyjeździe nie czekała Cię żadna niemiła niespodzianka.

Skyscanner

Oprócz porównywarki lotów, Skyscanner umożliwia zamówienie miejsca w hotelu lub wynajęcie samochodu, którym możemy poruszać się w wybranej lokalizacji. Podobne funkcje posiada również aplikacja Wakacyjni Piraci.

Nie wszystkie "Appki" wymagają dostępu do Internetu. Niektóre - np. działający jak przewodnik World Travel Guide by Triposo pozwala w niemal każdym miejscu na świecie wynaleźć informacje na temat interesującego nas obiektu, aktualnie panującej pogody i najlepszych restauracji.

Za pomocą darmowego Foursquare z kolei, oprócz najbardziej podstawowych informacji na temat miejsca, w którym przebywamy, znajdziemy także recenzje osób, które polecają lub odradzają udanie się do danej kawiarni lub restauracji oraz ceny zawarte w menu.

Z naszych rodzimych wynalazków, które ułatwią nam podróżowanie komunikacją miejską, warto ściągnąć aplikację Jakdojade.pl. Szybko sprawdzimy rozkład jazdy autobusów i tramwajów, a nawigator pozwoli nam dokładnie określić, gdzie się właściwie znajdujemy.

Wszystkim miłośnikom nowoczesnych gadżetów na telefon przyda się również dostęp do:

Booking.com, który pozwala zarezerwować nocleg niemal na całym świecie 

Couchsurfing Travel App umożliwiający znalezienie darmowego miejsca do spania u oferujących taką możliwość podróżników, którzy w innym terminie mogą z kolei odwdzięczyć się nam wizytą u nas

Yanosik.com - darmowej nawigacji ostrzegającej przed kontrolami prędkości

ParkMe Parking - aplikacji wyszukującej darmowe miejsca parkingowe

XE Currency  - prostego systemu przeliczeń kursów walut

Tłumacz na rozmowach - pomoc w tłumaczeniach tekstu na mowę i mowy na tekst w ponad 70 językach oraz

iPolak - prostej aplikacji niezbędnej każdemu Polakowi wyruszającego poza granice naszego kraju

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π