Zamknij

Czy w pobliżu fontanny ryzyko zakażenia koronawirusem jest większe?

08.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 16:27
Koronawirus a fontanna
fot. Shutterstock

Fontanna to idealne miejsce spotkań w upalny dzień. Charakterystyczny punkt na mapie miasta, romantyczna strefa randek, atrakcja turystyczna dla dzieci. Jednak czy wypoczynek w pobliżu fontanny nie naraża nas na kontakt z koronawirusem?

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie wprowadza zakazu w zakresie funkcjonowania fontann i tężni ulicznych. Taka decyzja budzi obawy o ryzyko zakażenia koronawirusem.

"Skażenie aerozolu wodnego wytwarzanego przez różne typy fontann w praktyce jest nikłe, biorąc pod uwagę łatwe utrzymanie chroniącej przed tym odległości osób odwiedzających od fontanny (min. 2 m lub więcej w zależności od rozprysku wody), bardzo znaczne rozcieńczenie cząstek wirusa w wodzie fontanny oraz fakt, że wirusy nie ulegają w niej namnażaniu" - czytamy na stronie GIS.

Jednocześnie Główny Inspektor Sanitarny przypomina o konieczności dezynfekcji wody w celu zapewnienia jej odpowiedniej jakości mikrobiologicznej, zwłaszcza w instalacjach typu „dry-plaza”, w których z góry zakłada się możliwość korzystania przez odwiedzających z zabawy lub ochłodzenia wodą. Konieczne jest również zwrócenie szczególnej uwagi na dystans społeczny, który w tego typu miejscach naturalnie ulega skróceniu.

"Ryzyko szerzenia się infekcji SARS-CoV-2 w przypadku uruchomienia fontann, instalacji wodnych typu „dry-plaza” i podobnych oraz tężni ulicznych wynika przede wszystkim z licznego gromadzenia się ludzi wokół powyższych obiektów i związanej z tym możliwości szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. Ewentualne skażenie aerozolu wodnego ma w praktyce niewielkie znaczenie" - zapewnia GIS.

Komunikat GIS dotyczący fontann i tężni znaleźć można TUTAJ>>

To może cię zainteresować:

Źródło: GIS