Komar tygrysi w Polsce: jak wygląda i dlaczego jest niebezpieczny? [zdjęcia]

02.09.2019
Aktualizacja: 02.09.2019 13:00
Komar tygrysi - wygląd [zdjęcia]
fot. Shutterstock

Jego ugryzienie może być śmiertelnie niebezpieczne. Komar tygrysi to owad, którego endemicznym terenem jest Azja Południowo-Wschodnia, ale coraz częściej można go zobaczyć w Europie, w tym również w Polsce. Dowiedz się, jak wygląda i dlaczego jest niebezpieczny dla zdrowia.

Komar tygrysi (łac. Aedes albopictus) swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi – srebrnobiałym paskom na tle czarnego odwłoku. Głównie żyje w Azji Południowo-Wschodniej, ale coraz częściej można go spotkać na innych kontynentach, w tym w Europie (jak podaje WHO, jego obecność odnotowano w 28 krajach poza jego naturalnym zasięgiem).

W Europie po raz pierwszy komar tygrysi pojawił się w 1975 r., na południu kontynentu. Przypuszcza się, że wraz z transportem egzotycznych roślin. Ale z biegiem lat systematycznie przenosił się na tereny północnej i zachodniej Europy. Naukowcy wiążą to z globalnym ociepleniem.

Komar tygrysi – dlaczego jest niebezpieczny?

Komar tygrysi jest piękny, ale niezwykle niebezpieczny. Stanowi naprawdę spore zagrożenie dla ludzi – jest wektorem (czyli gatunkiem roznoszącym) ponad 20 arbowirusów, w tym wywołujących groźne choroby pochodzenia tropikalnego (gorączka Zachodniego Nilu, denga, japońskie zapalnie mózgu, żółta febra, krymsko-kongijska gorączka krwotoczna). Ten komar jest szczególnie niebezpieczny dla osób z obniżoną odpornością, małych dzieci itd. Kilka miesięcy temu w Czechach zmarła na dengę 72-letnia kobieta, która prawdopodobnie została ukąszona i zarażona tym wirusem przez komara tygrysiego.

Naukowcy podkreślają, że jest niewybredny, jeśli chodzi o swoje ofiary, i bardzo aktywny w ciągu dnia. Atakuje ludzi, zwierzęta hodowlane i dziko żyjące. Zarówno ssaki, gady, płazy, jak i ptaki.

Jak wygląda i jak się rozmnaża komar tygrysi?

Komar tygrysi może mieć od 2 do 10 mm (przy czym samice są mniejsze, a samce większe). Jego odwłok jest czarny ze srebrnobiałymi paskami. Jego odnóża są również czarno-białe. Samice komara tygrysiego żywią się swoimi ofiarami za pomocą trąbki ssącej (proboscis), która przekuwa skórę. Natomiast samce są przystosowane do pobierania pokarmu roślinnego.

Komar tygrysi - samica wygląd
fot. Komar tygrysi - samica wygląd

Samica komara tygrysiego podczas żerowania/ fot. Shutterstock

Komar tygrysi uwielbia wilgotne, zadrzewione lub zakrzaczone miejsca, stojącą wodę. Dlatego do rozrodu wybiera małe zbiorniki wodne gęsto osłonięte roślinnością. Można go jednak spotkać również w cmentarnych pojemnikach na kwiaty, poidłach dla ptaków czy innych przedmiotach magazynujących stojącą wodę.

Samica składa na powierzchni wody pojedyncze, owalne jaja. Są one odporne na wysychanie, czyli mogą przetrwać w ekstremalnych warunkach pogodowych nawet przez rok. Rozwój larw jest zależny od temperatury – trwa od 5 do 10 dni. W stanie poczwarki pozostaje jeszcze przez 2 dni. Larwy żywią się rozdrobnioną w wodzie materią organiczną.

Komar tygrysi – działania prewencyjne

Tam, gdzie pojawia się komar tygrysi, prowadzone są działania monitorujące oraz prewencyjne. Obszary jego rozrodu spryskuje się permetryną, diflubenzuronem lub biopreparatami zawierającymi pałeczki Bacillus thuringiensis. Naukowcy szukają też biologicznych metod walki z tym owadem — odkryto, że jego naturalnym wrogiem jest Corethrella appendiculata z grupy muchówek długoczułkich. Poza tym zarażenie samców komara tygrysiego bakterią Wolbachia sprawia, że stają się oni bezpłodni.

Źródło: Wikipedia