Zamknij

Kolczak zbrojny (pająk): objawy ukąszenia. Czy jest groźny?

02.07.2020 19:02

Kolczak zbrojny to jeden z najbardziej jadowitych pająków w Polsce. Jest jednym z nielicznych pająków spotykanych w kraju, których ukąszenie wywołuje objawy zatrucia. Jak rozpoznać kolczaka zbrojnego? Jakie są objawy ukąszenia? Sprawdź, co zrobić, gdy ten pająk ukąsi.

Kolczak zbrojny/ Wikipedia/ Alexf17
fot. Kolczak zbrojny/ Wikipedia/ Alexf17

Kolczak zbrojny to (Cheiracanthium punctorium) to pająk z rodziny zbrojnikowatych. Choć nie każdy wie, jak wygląda, kolczak zbrojny bywa coraz częstszym bohaterem wiadomości. Jest jednym z najbardziej jadowitych pająków Polsce - kąsa tak boleśnie, że czasami potrzebna jest interwencja lekarza.

W Polsce kolczak był kiedyś bardzo rzadki, ale w ostatnich latach notowany jest coraz częściej. Zamieszkuje ciepłe, otwarte tereny porośnięte wysoką trawą, ziołoroślami i krzewami - łąki, nasypy kolejowe i skraje dróg. 

ZOBACZ: Inwazja jadowitych pająków we Wrocławiu. "Znalazł kokon w łóżeczku u dziecka"

Kolczak zbrojny: jak go rozpoznać?

Kolczak zbrojny to średniej wielkości pająk (długość ciała ok. 10 – 15 mm). Ma  rozbudowane, czerwono-brązowe głowotułowie, żółtawy, do zielonego odwłok i długie brązowo-żółtawe nogi.

Przez środek odwłoka biegnie ciemniejszy, ciemnobrązowy pas. Pierwsza para odnóży (szczękoczułki) wyposażona jest w gruczoły jadowe. W tylnej części odwłoka znajdują się kądziołki przędne. Odnóża brązowo żółte, uzbrojone w kolce. Dymorfizm płciowy jest wyraźny. Samce są mniejsze od samic. U samców na drugiej parze odnóży (nogogłaszczkach) znajdują się narządy kopulacyjne.

Kolczak zbrojny: jakie są objawy ukąszenia?

Jad kolczaka zbrojnego zawiera hemolizyny. Jest śmiertelny dla owadów, natomiast u człowieka powoduje długotrwałe bóle, osłabienie i dreszcze, stan zapalny w miejscu ukąszenia. Po kilkunastu minutach tkliwość może objąć większy obszar - całą kończynę i lokalne węzły chłonne. Rzadko pojawiają się objawy ogólne: bóle głowy, wymioty i nudności. Objawy ukąszenia mogą utrzymywać się do dwóch tygodni, ale zwykle ustępują całkowicie po 24-30 godzinach.

Kolczak zbrojny: co zrobić, gdy ukąsi?

Miejsce ukąszenia należy przemywać wodą. Jeśli wystąpią objawy ogólne, można stosować środki przeciwzapalne. Zaostrzenie lub dłuższe utrzymywanie się objawów może świadczyć o nadwrażliwości i wymaga interwencji lekarskiej.