Kleszcze są aktywne zimą. Nie lekceważ zagrożenia

19.11.2020
Aktualizacja: 19.11.2020 16:45
Kleszcze zimą
fot. Shutterstock

Kleszcze nie znikają zimą, wciąż żyją i mogą szukać ofiar. Sprzyjają temu krótkie i ciepłe zimy. Temperatury powyżej zera sprawiają, że kleszcze, zamiast zimą spać, stanowią realne zagrożenie. 

Kleszcze w Polsce są przez cały rok. Większość osób wciąż myśli, że te pajęczaki zagrażają nam tylko wiosną i latem, ale kleszcza można ''złapać'' również wtedy, gdy jest naprawdę zimno.

Czy kleszcze umierają zimą?

Jeszcze kilka lat temu kleszcze zapadały w sen zimowy i miała na to wpływ temperatura - kleszcze nie funkcjonują w temperaturze poniżej zera. Gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, czynności życiowe kleszczy zostają spowolnione. Pajęczaki te przetrzymują chłód ukryte w ściółce leśnej czy pod liśćmi, ale gdy kleszcz nie zdoła się ukryć w odpowiednim czasie, nie przeżyje mrozów. 

Ostre i długie zimy, podczas których temperatury utrzymują się poniżej zera stopni, powodują wymieranie dużej części populacji kleszczy. Im chłodniejsza zima, tym mniej kleszczy ujawnia się na wiosnę.

Analizując statystyki od 1975 roku, w Polsce każda kolejna zima jest cieplejsza od poprzedniej, średnio o ponad 2 stopnie. Krótsze i cieplejsze zimy powodują wzmożoną aktywność ektopasożytów.

Czy kleszcze są aktywne zimą?

Warto wiedzieć, że wygłodniałe kleszcze wyruszają na polowanie już przy temperaturze powyżej zera stopni, a taka temperatura może się utrzymywać nawet przez cały rok. 

Najwięcej nowych przypadków boreliozy odnotowuje się od maja do listopada, w szczególności w miesiącach wakacyjnych, ale podczas zimowych spacerów i wędrówek po terenach szczególnie lubianych przez kleszcze również warto pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Kleszcze preferują wilgotne miejsca, więc warunki atmosferyczne jesienią i ciepłą zimą im sprzyjają.

Po spacerach należy dokładnie oglądać ciało swoje, dzieci, psów i kotów. Trzeba też zabezpieczyć na zimę zwierzęta domowe, które powinny mieć specjalne obroże lub przyjmować tabletki odstraszające kleszcze i inne pasożyty.

Pamiętaj, im cieplejsza jest zima, tym większe jest prawdopodobieństwo ''złapania'' kleszcza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: boeliozaonline.pl, informacja prasowa kampanii Protect Our Future Too