Zamknij

Kleszcze: co zrobić, gdy głowa kleszcza zostanie pod skórą?

14.05.2020 13:00

Zdarza się, że podczas próby wyjęcia kleszcza jego część odrywa się od tułowia i zostaje pod skórą. Wiele osób martwi się, że głowa kleszcza może spowodować infekcję, zakażenie lub inne problemy. Choć wygląda to przerażająco, to zazwyczaj nie ma powodu do zmartwień. Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji.

Usuwanie kleszcza
fot. Shutterstock

Kleszcze to wysoko wyspecjalizowane stworzenia, które wyjątkowo dobrze adoptujące się do swojego otoczenia. By przeżyć, kleszcze całkowicie polegają na innych, żywią się krwią żywiciela, w tym ludzi, do których przyczepiają się niezwykle sprawnie i mocno.

Usunięcie kleszcza to dla większości osób duży problem. Kleszcza trzeba usunąć szybko, precyzyjnie i w odpowiedni sposób, by ,,wyszedł'' w całości. Zwykle największą obawą jest nieumiejętne usunięcie kleszcza i pozostawienie jego głowy w skórze. Czy to faktycznie tak duży problem, jak się wydaje?

Co zrobić, gdy głowa kleszcza zostanie w ciele po próbie usunięcia go?

Często zdarza się, że podczas usuwania kleszcza mała część jego ciała pozostanie w skórze. Zwykle nie jest to głowa, a część żądła.  Nie ma powodu, by wszczynać alarm, bo to małe ciało obce jest zazwyczaj naturalnie usuwane przez organizm po kilku dniach.

Jeśli nie wystaje na tyle, by można było usunąć je pęsetą, lepiej zostawić żądło, zdezynfekować skórę i poczekać, aż ciało samo się go pozbędzie lub zgłosić do przychodni. Najgorszym pomysłem jest wyciąganie pozostałości kleszcza igłą lub innym ostrym przyrządem, bo w ten sposób można łatwo doprowadzić do zakażenia.

Pozostawienie w ciele kawałka aparatu gębowego kleszcza nie jest niebezpieczne i nie zwiększa ryzyka zakażenia, jeśli mamy do czynienia z kleszczem roznoszącym choroby. Natomiast pozostawienie całej głowy lub większego fragmentu kleszcza z gruczołami ślinowymi może potencjalnie zwiększyć ryzyko zakażenia, bo materiałem zakaźnym, który zawiera drobnoustroje wywołujące choroby przenoszone przez kleszcze, przede wszystkim boreliozę z Lyme, jest ślina i treść jelitowa. Jeśli w skórze zostanie głowa kleszcza, to najlepiej zwrócić się o pomoc do lekarza, który w bezpieczny sposób usunie pozostałości pajęczaka.

ZOBACZ TAKŻE:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: kleszcze.info.pl