Zamknij

Kątnik domowy: ugryzienie. Czy jest jadowity?

03.08.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 21:14

Kątnik domowy to pająk często spotykany, ale owiany złą sławą. Kąsa i to boleśnie, ale tylko wtedy, gdy czuje się zagrożony. Sprawdź, jak wygląda kątnik domowy. Jak rozpoznać ukąszenie przez tego pająka? 

Kątnik domowy
fot. Shutterstock
  1. Kątnik domowy — charakterystyka. Co warto wiedzieć?
  2. Kątnik domowy — ugryzienie. Jak rozpoznać?
  3. Kątnik domowy — ugryzienie. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Kątnik domowy to jeden z najpowszechniejszych pająków żyjących w Polsce. Mieszka głównie w domach i ogrodach, można go spotkać tam, gdzie żyją ludzie. 

Zasiedla ciemne miejsca: kwietniki, stosy drewna, piwnice i ciemne kąty w domach.

Kątnik żyje stosunkowo długo — nawet kilka lat, ale pająk ten jest niezwykle pożyteczny. Żywi się mniejszymi owadami, w tym komarami i muchami, a także mrówkami, karaluchami. Poluje też na inne pająki. 

Kątnik domowy — charakterystyka. Co warto wiedzieć?

Kątnik domowy to gatunek pająka z rodziny lejkowcowatych. Kątnik domowy mniejszy mierzy 10-18 mm długości ciała, a rozpiętość odnóży waha się między 35 a 100 mm. 

Karapaks kątnika domowego, czyli grzbietowa część, która pokrywa jego głowotułowie, ma przyciemniony brzeg i pokryta jest dwoma symetrycznymi, podłużnymi pasami. Ciało kątnika mniejszego oraz jego nogi pokryte są włoskami

Kątniki domowe większe to naprawdę duże pająki. Dorosłe osobniki osiągają blisko 1,8 cm, a rozpiętość ich nóg może sięgać nawet 8 cm.

Kątniki większe są przeważnie brązowo-szare, na odwłoku mają dość charakterystyczny, żółtawy wzór. Całe ich ciało pokryte jest gęstymi włoskami.

Kątnik domowy — ugryzienie. Jak rozpoznać?

Kątniki domowe wytwarzają jad, ale nie jest on groźny dla człowieka. Kątniki mniejsze nie są w stanie przebić skóry człowieka. Mogą to zrobić kątniki domowe większe, a wtedy zwykle konsekwencją ukąszenia jest swędzenie skóry, ból w miejscu wkłucia, a nawet miejscowy obrzęk.

Kątnik domowy kąsa, gdy czuje się zagrożony. Dlatego lepiej te pająki zostawić w spokoju. Można kątnika włożyć do szklanki lub pudełka i wynieść na zewnątrz. 

Kątnik domowy nie przenosi chorób. 

Kątnik domowy — ugryzienie. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Niektórzy ludzie mogą mieć uczulenie na jad kątnika domowego (tak jak uczulenie na jad innych zwierząt, w tym pszczół). Wtedy reakcja organizmu jest silniejsza i może wymagać konsultacji z lekarzem.

Kiedy zgłosić się do specjalisty? Gdy podejrzewasz, że ugryzł Cię pająk, widzisz na skórze zaczerwienienie lub stan zapalny, źle się czujesz.

Źródło: przyrodapolska.pl, ekologia.pl, swiatmakrodotcom.wordpress.com